18 квітня – Теодула

Цього дня, стверджує народ, цвіркуни на печі пробуджуються. Весна набирає обертів: «Прийшов Теодул — теплий вітер подув». У цей день уперше після зими прийнято відчиняти вікна та на деякий час залишати відкритими двері — абигеть із хати вилетіло все зле, що могло накопичитись за зиму.

Дверям і вікнам узагалі народ надає особливого значення, розглядаючи їх як межові об’єкти між світом внутрішнім та зовнішнім. Тому на ніч вікна та двері прийнято хрестити, аби не могла увійти нечиста сила. Для захисту від відьом на вікнах і дверях вішають кропиву.

Теодула

Часто, розглядаючи хату, можна побачити віконні та дверні отвори, пофарбовані в інтенсивно червоний колір, що символізує очищення вогнем «усього входящого», адже мешканці оселі мусять бути захищені від негативного впливу зовнішніх сил.

Теодула прикмети та традиції

Функцію оберегу виконує не лише червоний колір, але й наведені крейдою хрестики навколо вікон та дверей; рушники, якими оздоблюють вікна та двері; часник і підкова.

Останню прибивають до порога чи біля нього, часто над дверима, часник та різні трави розвішують навколо дверей і вікон. Коли хворому дають випити або вмитися заговорену воду, то нею, змішаною із золою з печі, обмивають одвірки, щоб був закритий до оселі шлях хворобам.

Теодула свято
Усім діям, що здійснюються біля входу-виходу, надається особливе значення. Біля порога дому прийнято промовляти молитву (особливо перед чужою хатою). Звідси й звичай «присідати на доріжку».

Під час важких пологів (якщо вам закортить народжувати в рідній оселі й відбудеться це не зимової днини) слід відчинити всі двері та вікна, аби усунути будь-які перепони на шляху входження дитини до цього світу.

Є й ціла система заборон. У вікно, наприклад, забороняється виливати воду, помиї, плювати, викидати кішку чи сміття, бо під вікнами завжди стоїть янгол, який, зрозуміла річ, після такої поведінки господарів піде геть і не оберігатиме оселю. Не місце йому й якщо в хаті лаються, адже там оселився біс.