30 березня – Теплий Олекса

Теплий Олекса – цей день знаменує початок роботи пасічників. Якщо погода вже тепла, сніг зійшов, то пасічники виносять вулики з бджільника. Замовляють бджіл, щоб інших хазяїв не шукали, а потім моляться, щоб Бог послав гарне літо й, відповідно, багато меду.

Теплий Олекса
Якщо ж сніг іще не зійшов, морози ще досить сильні, то пасічники обмежуються примовляннями, зверненими до бджіл, аби ті потихеньку прокидалися й готувалися до роботи.

Народна традиція велить пасічникам, випускаючи бджіл на теплого Олексу, викопати посередині пасіки невеличку дернину й обнести пасіку цією дерниною три рази. Під час третього обходу слід доторкнутися дерниною до всіх вуликів і проказати: «Як земля не зрушує зі свого місця, так най і бджоли мої не зрушують від свого хазяїна!»

Теплого Олекса

За стародавнім віруванням, на теплого Олексу вівсянка співає свою першу в цьому році пісеньку — це одні з перших звуків весни. Щука цього ж дня лід хвостом розбиває, і це навіть почути можна, варто тільки вийти рано-вранці до води й прислухатися.

За легендою, ту весняну щуку, яка лід розбиває, можна голими руками впіймати, один мужик так і зробив, але через три дні помер. А перед смертю йому весь час здавалося, що спіймана щука зі страшенною силою його хвостом по голові б’є.

Якщо спіймати цю щуку, то можна з рибальством сміливо прощатися: не буде вже удачі. Щука викидає ікру зазвичай на теплого Олексу, тож завзяті рибалки святкують цей день, сподіваючись, що з Божою допомогою рибалити будуть вдало.

Народна хитрість підказує: якщо бажаєш гарного врожаю пшениці, то на Явдохи, Сорок святих і теплого Олекси слід, вийшовши із церкви, одразу вибрати якнайкраще зерно для посіву. Тоді зернові дуже добре вродять.

Прикмети Олекса

Теплий Олекса – прикмети та традиції

У цей час журавлі повертаються з вирію. Відповідно до фольклорних переказів, журавель «відповідальний» за лад і згоду між птахами. Існує повір’я, що якщо діти кинуть на землю червоний пояс або хустку. То журавлі далі не летять, а кружляють над тим місцем, де пояс лежить, і потроху спускаються до землі.

Цей звичай має назву «перев’язування дороги червоним поясом». Зруйнувати журавлине гніздо — великий гріх, оскільки журавель — небесний птах.

Журавель на олекса

Теплий Олекса – у цей день лис, відповідно до мисливських переказів, переселяються зі старих нір до нових, і під час цього переселення ходять сліпі-глухі, бо їм «кури сняться».

Лис на Олекси

Ведмеді прокидаються, худі, облізлі й голодні, починають шукати чогось їстівного. Про те, як ведмеді з’явилися, існує легенда. Якось раз просився чернець до хати переночувати: у лісі, бач, заблукав. Але жоден господар не пустив ченця на ніч. Чернець розгнівався та прокляв жорстоких людей — і вони стали ведмедями.

Інша ж легенда ось як пояснює факт ведмежого існування: одного разу мірошник хотів Ісуса Христа перелякати, тому й надягнув кожух хутром нагору.

Коли Ісус Христос повз нього проходив, мірошник почав ревіти, а той і говорить: «От і реви так, поки світ стоїть і сонце світить!». І одразу після цих слів став мірошник ведмедем.

Ведмідь на Олекса

Ще одне цікаве спостереження, пов’язане з птахами. Народ вважає, що саме цього дня ворон купає власних діточок, благословляє їх і відпускає «в люди», на самостійне життя.