5 квітня – Нікона день

У народі Нікона день проводили у домашніх хлопотах, наводячи порядки в господарстві. З ранку прибирали спальні місця і змінювали стару солому в матрацах на нову.

В кімнатах протирали пил з полиць і мили підлоги, а замість миючого засобу у воду додавали настоянку з запареною м’яти. Вона не тільки надавала приміщення свіжий запах, сприятливий для сну, але і мала антисептичні властивості.

5 квітня православна церква вшановує пам’ять преподобного Нікона Печерського. Жив святий в 11 столітті, з 1078 року був ігуменом Києво-Печерського монастиря, людиною широких поглядів, займався наукою. У світову історію увійшов як засновник церкви Пресвятої Богородиці і видатний учений-літописець.

Нікона день

Нікона день – традиції

На Русі на Нікона день селяни займалися генеральним прибиранням будинків і земельних ділянок. Дбайливі господарі білили стіни, печі, фарбували вікна, мили підлоги, змітали пил і павутиння із стель. А для освіження кімнат використовували сушену м’яту. Селяни вірили, що м’ята, здатна відігнати нечисту силу.

Також нечисть виганяли, вичищаючи та фарбуючи вапном грубку. В неї клали сухі м’ятні гілки перед розпалюванням. В хлівах чистили і вивозили гній, а потім перестилали солом’яну підстилку худобі, додаючи трохи м’ятного гілок.
Для садових робіт готували інструмент, при потребі ремонтували його, потім збирали з ділянок торішнє листя і гілки.

Її також нерідко додавали в чай. Взагалі, м’ята була запорукою чистоти, здоров’я і гарного сну. З неї також виготовляли віники для парілки в лазні. Після «великого» прибирання лазню бажано було відвідати. Люди вірили, що її пар здатен вилікувати від захворювань, відмити від грішних справ і убезпечити від злих духів.

В садах і городах 5 квітня починали висаджувати яблуню, смородину, горобину, малину, вишню та інші плодово-ягідні культури. А щоб шкідники, не попсували саджанці, ділянка засипали хлібними крихтами, закликаючи таким чином птахів – зберігачів врожаю.

Прикмети на Нікона день

Якщо в день Нікона стояла тепла погода, а вночі опускався легкий мороз, селяни передбачали погожий квітень.
Гроза, а сніг не розтанув, віщувало прохолодну літню пору.
Ясні зорі вночі означали, що вранці будуть заморозки.
Стрибаючу білку по гілках спостерігали до потепління, а чхання кішки обіцяло дощову погоду.