8 квітня – Благовісник (Архангела Гавриїла)

Благовісник, володар блискавок — це архангел Гавриїл у народній інтерпретації. Святкуванням цього дня господарі намагалися задобрити архангела, щоб він дім блискавкою не спалив.

Саме в цей день блискавка та грім прокидаються від зимового сну. За легендою, блискавка виникає в той момент, коли Благовісник розриває хмари, щоб відшукати чортів, які за хмарами сховалися. Чорт тікає, а хмари за ним вигинисто блискають — от і виходить справжнісінька блискавка.

Благовісник – традиції та прикмети

А грім — то архангел Гавриїл стріляє в нечисту силу з небесної гармати. Або ж перші грім і блискавку пов’язували з передачею небесних ключів від Бога Гавриїлові, а той небо відмикає, щоб землю напувало.

Благовісник

Прийнято цього дня, зачувши очікувані природні явища, триматися за голову «для здоров’я» чи гроші «на багатство». Добрі господарі з цього дня вже сіють ярові культури — пшеницю, ячмінь, овес, попередньо посвятивши зерно для посіву в церкві.

Коли діти вперше навесні чують грім, вони повинні підперти пліт, щоб не боліла спина. За однією з легенд, сонце на Благовісника не зійде доти, доки не відправлять церковну службу.