Бої Українських Січових Стрільців над Стрипою

Незабаром Українські Січові Стрільці (У. С. С.) стали над Золотою Липою, І курінь коло Маркової, II недалеко Завалова. До половини серпня обидва курені стояли в запасі бригад, у другій половині перейшли на становища — І коло Маркової, II  до Завалова.

На фронті Південної Армії запанував довший спокій. Так само до кінця серпня не було поважніших дій у її сусідів, у 2 Армії на півночі, в районі Бережан і Зборова і в 7 на півдні. Зате група Макензена розгромлювала  противника на півночі.  9 серпня полягла  Варшава, 26 — Берестя. Нарешті 27 серпня 1 австрійська армія вдарила в напрямі Луцьк—Рівне, 2 на Підкамінь—Стоянів, і 7 армія перефорсувала на півдні Дністер.


Сотник Вітовський зі своєю сотнею в землянках під Галичем

Москалі, розбиті морально й матеріально, не мали снаги боронитись. І якби не Антанта Московське військо було б не врятовано.
27 серпня рушила з місця й уся Південна Армія. Хоч москалі були на її фронті дуже слабі,  проте вони встигли чудово закріпитися й могли успішно боронитися проти значної переваги. Перед Заваловом і Марковою, на відтинках 129 і 130 бригади вони висипали 3 ряди стрілецьких ровів, побудували міцні випадові гнізда й затягнули солідні дротяні перепони. 130 бригада вдарила 27 серпня на ворожі становища в Заставчі.

В бою брав участь II курінь У. С.С.  Завдання 129-ої бригади було — лише вдавати напад. Ініціативу в наступі на Заставче перебрав одразу II курінь хоч побіч нього йшли також сотні. Під охороною сильного артилерійного вогню три сотні У. С. С. перейшли річку й зайняли становища обабіч дороги, що веде із Завадова, поруч Заставча, до Яблонівки: ліворуч—сотні Мельника й Вітовського, праворуч — сотня  Левицького. У запасі стояла готова на допомогу сотня Будзиновського. Перший випад виконав І. Балюк зі своєю четою і 2 четами на осередок московських укріплень, проти становищ сотні Вітовського.


Четар Іван Балюк
Один з найкращих старшин У.С.С. і молодий перспективний письменник. Поляг у бою під Завалом 27 серпня 1915 року.

Відділ четаря Балюка вдерся в перші становища і погнав далі вгору. За ним рушили сотні У. С. С. Почалася рукопашна тяганина, в якій нераз москалі вибивали стрільців із добутих окопів. Важко прийшлось на правому крилі, де наступали мадярські курені. Стрілецькі сотні змагалися вже в московських становищах на узбіччі гори. Щойно бічні удари стрільців із гори вибили москалів із правого крила. Вслід У. С. С. опанували всі ворожі становища над Заставчем і відігнали москалів до яблонівського лісу.


ІІ курінь У.С.С. у поході з Підгаєць до Стрипи. Серпень 1915 рік

Балюк заплатив за свою перемогу життям. Його поцілила московська куля на горі саме у хвилині, коли він добирався до останніх становищ ворога.

Курінь утратив у цьому бою 5 убитих, 16 ранених і 5 потрапило  в полон.