Догляд за зубами

Здоров’я зубів залежить насамперед від стану пародонта (комплексу тканин, що оточують зуби). Пародонтит проявляється у вигляді запалення й кровоточивості ясен; якщо не лікувати вчасно — ясна опускаються, позбавляючи зуби опори.

Щоб цього не сталося, необхідно регулярно доглядати порожнину рота. Регулярне застосування зубних паст на лікувальних травах значно знижує кровоточивість ясен, сприяє загоєнню ранок.

Корисно використовувати зубні пасти в поєднанні з ополіскувачами для порожнини рота. В ополіскувачах зазвичай містяться активний фтор, що захищає від карієсу й зміцнює зубну емаль, і триклозан, що знищує бактерії, які сприяють утворенню зубного нальоту. їх рекомендуємо застосовувати двічі на день після їжі або після чищення зубів. Для зміцнення ясен також можна раз на тиждень полоскати рот солоною водою (1 ч. ложка на 1 склянку води).

 

Очищення порожнини рота 

У нормі на зубах постійно утворюється м’який білий наліт — суміш відмерлих у роті кліток, різних мікроорганізмів, білків слини. Швидкість його утворення неоднакова в різних людей, але звичайно наліт з’являється вже через 1—2 год після очищення зубів. Цей наліт добре знімається під час їжі, особливо якщо їсти морквину, капусту, яблука.

Найкращі щітки — з натуральної щетини з якомога більшою відстанню між кущиками. Користуються ними загальноприйнятим способом: виконують зворотно-поступальні рухи переважно вниз, потім вправо та вліво, очищуючи всі поверхні. Завершують чищення переважно круговими рухами.

Після кожного застосування щітку ретельно промивають і підвішують або встановлюють у відкритому стаканчику голівкою догори. Головне, щоб вона вільно висихала, при цьому гине багато мікроорганізмів. У футлярі щітку, якою чистять зуби, тримати небажано.
Зараз досить багато гарних зубних паст, і яку пасту обрати, найкраще вирішувати самостійно, залежно від особистого смаку та необхідних показань. Можна тільки зазначити, що пасту рекомендовано через якийсь час змінювати.

Чистити зуби необхідно 2 рази на день, уранці й увечері. Не слід цього робити частіше, тому що це може створити сухість у ротовій порожнині. Після вечірнього чищення краще нічого не їсти, пити тільки кип’ячену або мінеральну (без газу) воду, тому що залишки їжі служать сприятливим підґрунтям для розмноження мікроорганізмів і, як наслідок, виникають карієс і захворювання ясен. Протягом дня після їжі слід полоскати рота, користуватися зубочисткою або зубними нитками. Не завадить і пожувати жувальну гумку, яка не містить цукру.

Дуже мало людей насправді вміють правильно чистити зуби. Зуби потрібно чистити послідовно на верхній і нижній щелепі за сегментами — два бічних і один фронтальний. Щітку слід рухати в різних напрямках — горизонтальному, вертикальному та круговому. Кут нахилу щітки до зубів має дорівнювати 45°. Чистити зуби необхідно не менше ніж 1 хв й у кожнім сегменті на кожній поверхні робити не менше 10 рухів щіткою. При чищенні зубів також відбувається масаж ясен. Його мета — очищення від мікробного нальоту й посилення кровообігу в тканинах ясен. Масаж здійснюється щіткою й пастою круговими рухами до приємного відчуття свіжості.

Важливе значення має і тривалість процедури. Процес очищення повинен займати 2—4 хв. Адже велику роль відіграє не тільки фізичне очищення, але й своєрідний масаж ясен, який має значний профілактичний і лікувальний ефект.

 

Очищення язика та піднебіння

Узяти зубну щітку з натуральної щетини. Нову щітку слід обшпарити окропом. За відсутності щітки можна скористатися чайною ложкою. Чистять язик зубним порошком за допомогою щітки, звертаючи особливу увагу на очищення його кореня. Зчищають щіткою білий наліт біля основи язика, де накопичуються мікроби. Це виліковує ряд захворювань, зокрема геморой. Очищення язика також сприяє очищенню шлунково-кишкового тракту. Цю процедуру можна робити, використовуючи пальці: подушечками вказівного й середнього пальців зробити кілька шкрябальних рухів упоперек язика біля його основи, після чого промити пальці та обполоскати рот. Повторити кілька разів, поступово переходячи від основи язика до його передньої частини.

На закінчення можна кілька разів провести одним вказівним пальцем уздовж усього язика від його задньої частини до передньої, після чого добре промити рот водою. Тільки фізичним впливом наліт повністю не видаляється, тому не слід тривалий час скребти язик, прагнучи будь-що зняти шар побільше. Тут, як і скрізь, слід уникати крайнощів.

Після очищення язика, щоб уникнути подразнення, можна змастити язик будь- якою олією. Робити цю процедуру слід один раз на день (уранці або ввечері). Один-два рази на тиждень зуби можна чистити ще й зубним порошком.

Піднебіння очищають через ті самі причини, що і язик. Адже процеси розкладання та всмоктування на цих поверхнях можуть іти досить активно, і за наявності нальоту отрути постійно будуть проникати в кров. Звичайно піднебіння чистять одразу після язика. Для цього подушечкою великого пальця труть піднебіння та промивають великою кількістю води. Усе це займає 20—30 с.

Намилювати щітку милом рекомендуємо після кожного використання, а міняти — не рідше одного разу на три місяці.
Для більш ретельного догляду за зубами вам знадобляться зубочистки й спеціальна зубна шовкова нитка — флос. За їхньою допомогою легко тримати зуби в порядку, не ушкоджуючи при цьому емалі й не травмуючи ясен. По можливості зубочисткою й ниткою користуйтеся щоразу після їжі (але одне не заміняє іншого).

Якщо ж у потрібний момент у вас не виявиться під рукою ні того, ні іншого, їх може замінити, наприклад, яблуко. Узагалі, пережовування сирих твердих овочів і фруктів сприяє механічному очищенню зубів: очищаються поверхні зубів і видаляються залишки їжі з міжзубних просторів. Крім яблук, свіжа морква, капуста й селера мають такі ж очищувальні властивості. Крім того, сирі тверді овочі та фрукти викликають посилене слиновиділення, що також сприяє очищенню.

На сьогодні існує достатня кількість імпортних вибілювальних зубних паст. Але фахівці не в особливому захваті від цих винаходів: зубний камінь вони не знімають, а при різніх патологіях зубної емалі можуть призвести до того, що зуби швидко сточаться.
Також досить неоднозначним є вибілювання в клініці: для досягнення ефекту білизни зуби «протравлюють» препаратом з домішкою кислоти. Вона проникає в пори зубів, видаляючи наліт, що в’ївся в них. Зуби блищать, але стають більш крихкими, і кожна наступна процедура чимраз більше їх послабляє.

Для здоров’я зубів дуже важливо, якою пастою ви чистите їх. Не поспішайте користуватися новою продукцією, як би голосно вона не рекламувалася. Якість паст нерівноцінна: відомо, наприклад, що зміцненню зубної емалі сприяють фторвмісні пасти. Радимо користуватися пастами з фтором обачно: один тиждень на місяць, потім три-чотири — звичайною.
Періодично зуби можна чистити порошком, приготовленим із дрібно потовчених хлібних (перепалених) сухарів. Від нього зуби стануть білосніжними, а ясна зміцніють.

Усунення неприємного запаху

Виникнення неприємного запаху з рота переважно пов’язане з гігієнічним станом ротової порожнини. Він також може виникати й при захворюваннях шлунково-кишкового тракту, але при цьому запах супроводжується такими явищами, як відрижка, нудота, бурчання в животі. У цьому разі потрібна консультація гастроентеролога. При таких захворюваннях, як хронічний тонзиліт (ангіна) і риніт (нежить) також може виникати неприємний запах. Але всі ці стани супроводжуються характерними симптомами — нежиттю, болем у горлі тощо. Якщо ж у вас немає таких симптомів, то причина неприємного запаху криється, швидше за все, у ротовій порожнині.

Неприємний запах, як правило, викликають бактерії, що живуть у ротовій порожнині. Точніше, відходи життєдіяльності бактерій, продукти переробки залишків білкової їжі, а саме сірчисті сполуки, яким властивий украй неприємний запах.
Для того щоб позбутися неприємного запаху з рота, треба правильно чистити не лише зуби, але й усю ротову порожнину (язик, ясна). Адже якщо правильно це робити, то під час чищення відбувається профілактика і карієсу, і захворювань ясен, і виникнення запаху з ротової порожнини, і хвороб шлунка. І зрештою, щойно почищені зуби виглядають блискучими та гарними.

Можливість усунення запаху залежить насамперед від причини, що його викликає. Але, на жаль, бувають випадки, коли її важко встановити. Для дезінфікуючого полоскання порожнини рота можна застосовувати такі рідкі суміші:

  •   1г салолу, 100гспирту(90°),2краплі м’ятної олії, 150 г трояндової води. На 1 склянку води для полоскання потрібно 5—10 капель суміші.
  • 10 г салолу, 20 г 90°-ного спирту, 1000 г дистильованої води. 1 ст. ложку на 1 склянку води для полоскання.
  • 3 г тимолу, 40 г борної кислоти, 1000 г дистильованої води. 1 ст.’ ложку на 1 склянку води для полоскання.