Коровай

КОРОВАЙ – ритуальний священний хліб, котрий завжди має художньо виконану і естетично оздоблену круглу, тобто сонячну форму.
Він – символ багатства через плодючість природи, що приходить після Небесного весілля, на якому Місяць – це молодий, а Сонце – наречена. Тому на короваї обов’язково має бути знак Сонця – Хрест.

Весільний коровай у людей – головний ритуальний символ: його дарування є причащанням всіх гостей, розпочинаючи з батька-матері і завершуючи музиками, – і цим кожен, присутній на весіллі, долучається до великої тайни життя і запоруки людського благополуччя – хліба, котрий освячений Господом на щастя, добро, радість і довгії літа молодих. Цей коровай-символ поєднання двох сімей, розширення і збагачення роду. Вважалось, що особливу обрядову силу має той весільний коровай, для якого воду брали з семи криниць; муку з пшениці, котра росла на семи полях і її принесли у семи міхах; покладено в заміс сім кіп яєць, знесених сімома білими курками; масло брали з семи посудин, а збито його з молока від семи молодих корів…
Висновок з цього виключно символічний: такий коровай спекти нелегко, а вберегти долю, котру він щедро дарує, ще важче…