Символіка весільного рушника

Багато питань, особливо останнім часом, я чую стосовно святкового весільного рушника. І де можна знайти інформацію більше, ніж в інтернеті. Але звернувшись до інтернету ми бачимо, що є деякі здогадки про весільний рушник, які декілька разів передрукували і ось уже 5-та, чи 10-та стаття містить в собі ті самі символи, та малюнки.

Але ж неможливо при всьому розмаїтті життя брати за основу один примірник весільного рушника, тим більше окрім елементів орнаментів хрестиком в інтернеті годі й шукати. Тому моя розповідь для тих, хто хоче створити свій власний весільний рушник, несхожий на інші. Але зробити це правильно, щоб не накликати собі і своєму роду біди.
Перед усім подумайте, яке має бути ваше свято весілля: гучне і яскраве, щоб запам’ятали, чи тихе і спокійне, щоб не заважали?

Гучне весілля вимагає багато подій: сватання, викуп нареченої, благословення батьками, розпис у РАГСі, вінчання, зустріч нової родини з хлібом і сіллю, гучне застілля з танцями іграми і піснями.
Таке весілля має потребувати багато рушників:


1. Під ноги молодим (це самий головний рушник, він потрібен на кожному весіллі)

 

2. Під коровай (часто з ним зустрічають молодих і потім цей рушник красується на святковому столі молодих під весільним короваєм)

3. Два рушники на ікону для благословення батьками молодої і молодого на нове подружнє життя. Ці рушники можна брати до церкви на вінчання, але їх церкві не залишають. Для церкви готують окремий рушник, як подарунок від молодої пари, та це не обов’язково.

І ось ми уже нараховуємо 5 рушників, якщо додати рушник, яким перев’язують руки молодим (теж не завжди), та рушники якими молода перев’язує гостей, батьків, хрещених… то можна нарахувати до 20-30 штук.

Але поговоримо про головний рушник, який стане запорукою щасливого сімейного життя нової родини.

Те що тканина має бути цілою і білою вже всім відомо, це символ шляху і полотно ні в якому разі не може бути з’єднане з двох кусків тканини. Розмір має бути пропорційним стосовно малюнку, який ви намалювали, чи вибрали. Тобто, якщо рушник поділити на 3 частини, то 2 частини – це вишивка з лівого і правого боку, а центральна частина лишається не зашитою. Це місце, на яке стають молоді.

Тепер сам малюнок! Прослідкуйте, які рушники використовували ваші бабусі і дідусі на своїх святах, що вишивали!? Кожному регіону властиві свої орнаменти і техніки вишивки. Здебільшого це орнаменти рослинного типу: віночки, дерева життя…

      

Малюнки геометричного орнаменту використовували здебільшого на рушниках під коровай.

Не обов’язково прив’язуватись до орнаментів, виконаних хрестиком, є багато примірників вишивки гладдю, та звичайними рушниковими швами. Вибираємо мотив орнаменту, що більше сподобався, припав до душі; троянди, ромашки, калина чи щось інше, і далі за схемою:

1. нижня частина, це невеличкий «бережок»;
2. основна частина – вінок, дерево життя чи основний орнамент;
3. розкидка, може бути, а може ні;
4. «хвилька» – тоненька смужечка орнаменту яка об’єднує обидва краї (теж не завжди)

Вишиваємо лише ті символи на щастя і кохання, на добробут і достаток, які припали до душі і ні в якому разі не випорюємо і не перекреслюємо новими значеннями.
       
          
Якщо ви все ж таки зупинились на малюнку хрестиком, спробуйте не замикати мотиви у прямокутні обвідки і не зловживайте горизонтальними лініями відокремлюючи один узор від іншого.Ще одна порада: коли узор вибрано і вам здається, що все добре і все враховано, не поспішайте зразу починати вишивати, краще проконсультуйтесь із знавцем і підтвердіть свої знання словом фахівця, що все гаразд, щоб не нашити собі бодай чого зайвого.

     

Тепер, коли все визначено і враховано, можна починати вишивати, думаючи про коханого і щасливе життя. Отже, весільний рушник, це дуже індивідуальна річ. І відноситися до неї потрібно з повагою.

То ж нехай Вам щастить!

Автор статті Слесаренко Ольга
майстриня- вишивальниця