Теплі вікна

Протяги з вікон і дверей — велика неприємність холодної пори року. Найпоширеніший спосіб позбутися протягу з вікон — заклеїти їх на зиму. Папір для обклеювання вікон (продається нарізаний смугами й у рулонах), господарське мило та будь-який матеріал, придатний для забивання щілин — ось усе, що для цього потрібно.

Закривають вікна на зиму в суху погоду, коли двері, підлога, дерев’яні частини вікон і повітря між рамами зовсім сухі. Перші (зовнішні) рами звичайно не заклеюють і не конопатять (інакше при великих морозах може тріснути скло).

Внутрішню раму треба ретельно законопатити, наприклад ущільнювачем для вікон, що продається у вигляді смуг чи джгутів з м’якого матеріалу, і потім заклеїти.

Теплі вікна

Заклеювання вікон традиційним способом здійснюється так: смуга паперу натирається змоченим у воді шматком мила. Та щільно притискається намиленим боком до рами так, щоб щілина виявилася закритою. Під смугою не повинно залишатися пухирців повітря, інакше при висиханні папір відклеїться. Розгладьте прикладену смугу ганчіркою або долонею.

Узимку на холодному склі осідає водяна пара — конденсується волога з теплого кімнатного повітря. У результаті скло запотіває. Сконденсована волога, стікаючи, порушує герметичність заклеювання.

Запотівання скла можна уникнути, протерши вікно розчином з 20 частин звичайного або денатурованого спирту й 1 частини медичного (очищеного) гліцерину. Уникнути запотівання скла всередині вікна дозволить поставлена між рамами склянка з розчином сірчаної кислоти чи сіллю.

Невелика тріщина в склі здатна «вкрасти» у вас неабияку кількість тепла. Оскільки компенсувати втрату доведеться збільшенням потужності обігрівачів, виходить, що за лінь доводиться платити гроші. Краще подбати про економію заздалегідь і уникнути витрат. Якщо тріщина завдовжки більше ніж 10 см, радимо вставити нове скло. Тріщину меншого розміру можна ліквідувати тонким шаром безбарвного лаку.

Як утеплети вікна

Теплі вікна у будинку

Наносити лак краще з зовнішнього боку. Якщо скло все-таки обмерзло, потрібно взяти на цупку ганчірку кухонної солі й ретельно протерти його кілька разів. Сіль швидко «з’їсть» лід, скло стане чистим і прозорим.

Щоб при фарбуванні рам не забруднити шибки, наріжте смужками папір і наклейте на скло борошняним чи крохмальним клейстером. Приблизно через два дні намочіть папір і зніміть. При поганому відкриванні й закриванні віконних стулок потрібно підкрутити шурупи на петлях, пристругати бруски в притворах перекошених стулок. Для запобігання подальшому перекосу стулки зміцнюють металевим кутиком.

Як додатковий спосіб утеплення житла зарекомендувало себе засклення лоджій і балконів, що після цього можна використовувати ще і як приміщення для зберігання продуктів і домашнього начиння. Спорудивши утеплені ящики з подвійними стінками, на заскленому балконі всю зиму можна зберігати картоплю, овочі, консервацію.

Рами для засклення лоджії краще замовляти в столярній майстерні, але можна обійтися й самотужки, спорудивши каркас із відходів легких алюмінієвих профілів. Для більшої стійкості каркаса його не слід встановлювати на поруччя. Краще встановити дерев’яні стійки врозпір між перекриттями. Між перекриттями та стійками також потрібні бруски. Унизу їх зафіксувати просто, а вгорі можна «пристріляти» скоби. Якщо такої можливості нема, цілком надійний спосіб фіксації розпірним гвинтом.

У бруску просвердлити отвір, на площині зіткнення з перекриттям видовбати паз для гайки. Укручуючи гвинт, ви досягнете кращого його зчеплення з перекриттям, якщо гвинт буде загострений, а в бетоні буде вибито 3-5-міліметрове фіксаційне заглиблення.

Як утеплети вікна лоджії

Як утеплетити мансарду

Зазори між склом і алюмінієвою рамою добре ущільнити смужками повсті чи гуми. До рами скло кріпиться алюмінієвими або пластиковими смужками на гвинтах, що накладаються зверху.

М’яка прокладка дозволить використовувати тонке, а відповідно, і більш легке скло. У квартирі етане тепліше й тихіше, якщо подвійне скло замінити потрійним. У рамах, що згвинчуються, скло встановлюється між стулками.

Зменшить втрати тепла, послабить вуличний шум спарене скло з повітряним прошарком. Два листи скла накладіть один на один, а між ними по периметру — картонну прокладку, покриту олійною фарбою. У раму спарене скло вставляють звичайним способом, але краще на гумову прокладку — це поліпшить звукоізоляцію.

Якщо віконна рама відкривається важко, то місце защеплення легко знайти за допомогою копіювального паперу. Відкриваючи й закриваючи раму, підкладайте папір під різні ділянки. Чорні мітки точно вкажуть, де необхідно підстругати.

Кільця занавісок, що ковзають по дерев’яному карнизу, часто застрягають, і, щоб зрушити їх з місця, доводиться вставати на стілець чи користуватися спеціальною палицею з гачком на кінці. Цього можна уникнути, якщо очищений від пилу карниз злегка протерти ганчіркою, змоченою машинним мастилом. Нерідко при пересуванні по напрямних карнизів шторні кільця зіскакують з гачків. Цієї незручності легко позбутися, надівши на кінці гачків обрізки поліхлорвінілових трубочок.

Щоб металеві шторні затискачі не рвали тюлевих фіранок, потрібно підкласти під них шматочки поролону завтовшки 2—4 мм. Для того щоб повісити гардини на вікнах, не завжди обов’язково свердлити стіни (якщо вони кам’яні чи бетонні) для пробок під шурупи, якими кріпляться кронштейни.

У багатьох нових будинках між стелею та стіною прокладений дерев’яний брусок. Відпилявши від рейки однакові за розміром відрізки, прибийте до кожного з них по вушку, а потім пригвинтіть на ці брусочки по кронштейну. Тепер угвинтіть у дерев’яний брус під стелею шурупи чи гачки й підвісьте на них за вушка брусочки з кронштейнами.

Коли стоять сильні морози, у блокових квартирах холодно. Для утеплення вікон на цей час можна запропонувати шматок поліетиленової плівки, вирізаної за розмірами вікна; він прикріплюється тонкими рейками до рами. Зверху можна залишити зазор у 10—15 см для циркуляції повітря.

Як утеплети вікна

Теплі вікна у будинку

Щоб фіранка, підвішена до карниза за допомогою металевих затискачів, утримувалася міцно, підігніть її верхній край і протягніть шпагат. Тепер затискач надійно обхопить край фіранки. Краще нашивати на фіранки не металеві кільця, а м’які пластмасові. їх нарізають із винних пробок. Фіранки тоді можна прати в пральній машині, не відриваючи кілечок.

Відомо, що значна втрата тепла йде через вікна. Навіть заклеєне на зиму звичайне вікно без тріщин у склі та щілин у рамі віддає частину тепла з будинку на вулицю. Справа в тому, що скло має теплопровідність. Саме тому вікна роблять із подвійними рамами. Шар повітря між рамами служить теплоізолятором. Однак і така конструкція не ізолює кімнату повністю.

Розробники пластикових вікон урахували всі ці недоліки, і на сьогоднішній день такі вікна — найкраще, що може бути зроблено для економії тепла. Теплозбереження в них грунтується на застосуванні в конструкції так званого склопакета: між листами скла викачане повітря, а самі вони за допомогою гумових ущільнювачів герметично «сидять» у пластиковому чи алюмінієвому профілі складної конструкції.

Вакуум між склом «працює» краще за повітря, що не може служити ідеальним теп-лоізолятором. Усередину склопакета може бути закачаний інертний газ. Такий пристрій забезпечує ще й чудову звукоізоляцію. Яким би не був склопакет, дво чи тришаровим, важливо знати, що за ДСТом товщина склопакета не повинна бути менше 57 мм.

Рама являє собою трикамерну систему. Така конструкція дозволяє застосовувати щілинну вентиляцію — вікно не закупорює квартиру намертво, свіже повітря проникає через систему камер і порожнин у рамі вікна. При такій непрямій вентиляції втрати тепла мінімальні. Міцності всій конструкції надає сталевий профіль усередині рами й коробки.

Недоліком нових вікон можна вважати тільки отруйні речовини, які вони можуть виділяти при пожежі. Однак застосування у виробництві алюмінієвих профілів вирішує й цю проблему.