Як стати толерантним гостем

Користуватися гребінцем, пудрою, губною помадою за столом категорично забороняється всіма нормами етикету. За столом жінка може сидіти в капелюшку, але рукавички вона повинна обов’язково зняти.

Намагайтеся без особливої потреби не залишати стіл до закінчення обіду чи вечері.
Розмовляти з людиною, яка сидить через сусіда або на іншому кінці столу, — поганий тон.
Читання за столом — ознака поганих манер.
Перебуваючи в гостях, не прийнято без особливого запрошення пильно вивчати інтер’єр дому.
Некрасиво весь час поглядати в найближче дзеркало, уголос оцінювати квартиру, а особливо робити критичні зауваження. Навпаки, без надмірного озирання варто сказати про дім що небудь приємне. Не випитуйте, що скільки коштувало та де куплене, не знімайте з поличок прикраси, щоб їх розглянути з усіх боків, не розглядайте марку порцеляни.
Приїжджий гість, який зупинився на кілька днів у знайомих, повинен по можливості не зловживати гостинністю господарів, не затягувати свого перебування на тривалий термін. Навіть за наявності дуже просторої квартири чужа людина, як правило, завдає незручностей господарям.
Звичайно, говорити в подібних випадках про плату за ночівлю не слід, можна знайти інший, більш делікатний спосіб подяки. Іноді принести господарці букет квітів, коробку цукерок, торт. Не буде нічого незручного ні для гостя, ні для господарів, якщо приїжджий тактовно візьме частину витрат на спільне харчування на себе. Це особливо буде доречно, якщо господарі дещо обмежені в коштах.
Чи можна ходити в гості, не запрошуючи др себе? Можна, але тільки в тому випадку, коли вам самим запросити нікуди. Але якщо умови дозволяють, ввічливість вимагає, відвідуючи інших, запрошувати до себе. Добрі, дружні взаємини з людьми встановлюються тільки за умови рівності прав і обов’язків.
Чи зручно привести із собою в гості приятеля? Усе залежить від того, куди ви запрошені. Якщо це дружня вечірка або день народження старого доброго друга, і ви на всі сто впевнені, що ваш приятель не виявиться білою вороною в даному товаристві, тоді, звичайно, можна. Але зовсім недоречно поводитися подібним чином, вирушаючи на бенкет, організований на честь професора у зв’язку з 50-літтям його наукової діяльності, чи на весілля, куди ви запрошені тільки тому, що ваша дружина — подруга нареченої.
Якщо трапилося так, що ви не можете скористатися раніше прийнятим запрошенням, ваш обов’язок — зазделегідь попередити про це господарів. І якщо ви цінує¬те їхнє добре ставлення, треба пояснити причини, через які не зможете прийти.
Йдучи в гості до знайомого або на дружню вечірку, коли заздалегідь не визначається внесок кожного запрошеного, сміливо можна захопити із собою пляшку вина, торт, коробку цукерок. Таких «внесків» соромитися не слід. І навряд чи якісь господарі будуть вами незадоволень
Ніколи, ні за яких обставин на урочистому обіді нікому не можна робити зауваження, навіть якщо ваш сусід їсть рибу з ножа й не вміє користуватися серветкою. Просто тактовно не звертайте на це уваги.
Якщо в гостях вам трапиться що-небудь розбити чи зіпсувати, не пропонуйте грошей. Краще купити таку ж річ замість зіпсованої або компенсувати якою-небудь іншою, якоюсь мірою рівною.
Знайшовши у своїй тарілці щось, не придатне до вживання, наприклад муху, волосся чи просто випадковий предмет, намагайтеся непомітно позбутися його. Не робіть своє маленьке відкриття подією для всіх. Не треба людям псувати апетит, коли він безнадійно зіпсований у вас.
Подружжя! Не робіть одне одному за столом зауважень на зразок: «Ти вже п’яний, більше тобі пити не можна» або «Маріє, ти вже з’їла два тістечка, навіщо ти взяла третє». Здається, що подібну «виховну роботу» з профілактичною чи покаральною метою можна проводити вдома з набагато більшим успіхом.
Якщо один з подружжя висловив намір піти, інший приєднується до цього рішення без коментарів. Усі суперечки із цього приводу мають проходити без свідків.
Якщо в гостях товариство розподіляється на групи, добре, якщо чоловік приєднується до однієї з них, а дружина — до іншої.
Зовсім неприпустимо розважати товариство за рахунок своєї дружини або чоловіка. Деякі пересічні люди полюбляють привселюдно жартувати над своєю половиною, наївно думаючи, що приносять оточуючим несказанне задоволення. Як правило, буває навпаки. Чоловік, який висміює свою дружину, не розуміє того, що осміянню в цей момент підлягає саме він, адже в очах усіх людей чоловік і дружина — це одне ціле. А людина, яка заради красного слівця не жаліє ні матері, ні батька, ні власної «половини», навряд чи заслуговує на повагу.
Жан-Жак Руссо говорив: «Людина розумна йде за хвилину до того, коли вона стала б зайвою». Дуже мудрі слова великого французького філософа коротко й точно нагадують нам про те, що вчасно піти не менш важливо, ніж вчасно прийти.
Не слід прощатися рано — можна образити господарів, та й інші гості можуть зрозуміти ваш відхід як сигнал і почнуть збиратися. Іноді така «ланцюгова реакція» призводить до того, що добра половина гостей іде, абсолютно того не бажаючи.
Але, добродії, наскільки гірше, якщо ми змушуємо господаря поглядати на годинник, позіхати в кулак і прозоро натякати на завтрашній робочий день. Намагаймося діяти за мудрою порадою Руссо, і про нас не будуть говорити: «Цікава людина, тільки от одне лихо — ніяк з дому не випровадити».
Перед тим як піти, спочатку прощаємося з господарями та гостями, а потім уже вдягаємося, а не обходимо всіх присутніх у пальто й чоботях.
Якщо ми залишаємо компанію раніше за інших, немає потреби робити із цього шоу, тобто так, щоб бачили всі. Досить попрощатися з господинею, вибачившись і пояснивши причину, чому мусите іти. А потім непомітно зникнути й не змушувати інших присутніх ламати голову: чи не час іти додому також і їм.
Виходячи з гостей у компанії, намагайтеся не давати приводу сусідам по поверху думати, що сталося якесь стихійне лихо. Дозвольте їм спокійно спати.
Не слід навіть після дуже добре проведеного вечора влаштовувати в трамваях, метро та інших громадських місцях імпровізованих концертів. Далеко не завжди вони можуть бути із задоволенням вислухані й зрозумілі сторонніми людьми.
Не дозволяйте ввічливості господарів ввести вас в оману, у них немає іншого виходу. Зайдіть, поговоріть і дуже швидко попрощайтеся. Не приймайте запрошення залишитися на вечерю, що, можливо, розрахована тільки на домашніх.
Які дрібниці в поведінці господарів можуть підказати, що гість прийшов невчасно? Крім особливо показової міміки (виразу обличчя), спостережлива людина побачить масу моментів, що насторожують. Господар присів на краєчок стільця, господиня поглядає в бік кухні, смикає кільце на пальці, можливо, несвідомо постукує носками капців. Господарі терпляче дозволяють вам говорити, але на сказане майже не реагують, не ставлять питань. Не шукають теми для розмови, хіба що вставляють зауваження про те, що останнім часом дуже «замотані». Якось і про чай не згадують.Господар гасить наполовину викурену цигарку й одразу запалює іншу. Характерно, що коли гість починає прощатися, господарі жвавішають і виявляють особливу сердечність. Такий поворот подій не повинен вас також уводити в оману. Просто господарі відчувають до вас вдячність і симпатію через те, що ви йдете.