Як зробити смачні вареники

Вареники класична українська страва з вареного тіста з начинкою. Тісто місили на сироватці з яйцем з пшеничного, житнього, гречаного борошна або їх суміші.

Начинка, залежно від релігійного календаря, була пісною або скоромною — сир, смажена капуста, товчена варена картопля, мак, калина, вишні, чорниці, полуниці, яблука, варені подрібнені сухофрукти (сушина), варена квасоля, горохове пюре, пшоняна та гречана каша.

Були навіть «вареники з піском». Так на Полтавщині та Чернігівщині називали вареники з типовою для цих місць борошняною начинкою. Робили Ті так: сало підсмажували довго, поки воно не перетвориться на суху жовту шкварку, у киплячий жир поступово, весь час розмішуючи, додавали борошно.

Смачні вареникиНа повсякдень смачні вареники готували нечасто. Інша справа неділя або якась урочистість — храмове свято, весілля, хрестини, поминки. Варили їх на толоку й обжинки. На другий день весілля дівчата-дружки обов’язково несли вареники молодій на «сніданок», а жінки — до породіллі «на родини». Смачні вареники з сиром і сметаною були неодмінно на столі поряд з млинцями, оладками, налисниками на масляну (сиропуст).

Тісто для вареників приготовляють з пшеничного борошна, води, яєць і солі. Причому воду слід брати холодну, а не теплу, оскільки холодна вода довше тримає вологу, тісто довго не висихає і при виготовленні, вареників добре злипається.

Борошно для вареників має бути тонкого помелу і не дуже сухе, інакше зліплені вареники скоро висихають і легко розварюються. Тісто ж повинно бути середньої густоти, бо густе тісто важко розкачувати, а також важко ліпити з нього вареники.

Підготовлене тісто розкачують завтовшки в 1 —1,5 мм і розрізують на квадратні кусочки розміром 5 х 5 см. Призначений для вареників фарш кладуть у центрі кожного квадратика (не більше 1 чайної ложки), потім зліплюють два протилежних кінці тіста так, щоб вареник мав вигляд трикутника. Якщо тісто виготовляють для вареників з овочевим фаршем, то для того, щоб краще тримався фарш, а вареники не розварювались, слід збільшити норму яєць.

Смачні вареники за українськими традиці

смачні вареники українські

У деяких місцях на Україні вареники роблять напівкруглої форми. Для цього з розкачаного тіста склянкою вирізують круглі коржики, кладуть на середину фарш і зліплюють напівкруглі краї вареника.

Однак при нарізуванні круглих коржиків залишається багато тіста, яке висихає і забирає час для його переробки. Існує й третій ручний спосіб формування вареників, який значно прискорює процес їх виготовлення.

При цьому способі тісто для вареників розкачують у вигляді великого прямокутника і, відступивши від його краю на 5см, укладають фарш на рівній відстані (6—7 см). Кінець тіста змащують яйцем, закривають укладений фарш і з допомогою виїмки вирізують вареники. При такому способі прискорюється виготовлення вареників і, крім того, вони мають однакову величину, з красивими зубчиками.

Як зробити смачні вареникиПриготовлені вареники кладуть у таку кількість підсоленої киплячої води, щоб вони могли вільно варитися. Вареники вважаються готовими, коли вони після 5—6 хвилин варіння спливуть на поверхню води.

Після цього шумівкою вибирають їх у друшляк, дають стекти воді, а потім перекладають у сотейник або каструлю, поливають розігрітим вершковим маслом і злегка струшують, щоб вареники покрились жиром і не прилипали один до одного. Залежно від того, з яким фаршем приготовлені вареники, при подачі на стіл їх поливають маслом, посипають цукром або окремо подають сметану.

Для виготовлення тіста для вареників на 3 склянки пшеничного борошна — 3 / 4 склянки води, 1 яйце, 0,5 чайної ложки солі.