Поради щодо боротьби з вароатозом

Останнім часом у практиці боротьби з вароатозом широкою популярністю користується препарат КАС-81, приготовлений з рослинної сировини — бруньок сосни й полину гіркого, заготовлених у два терміни: до і після цвітіння.

Крім системної дії на кліща вароа, цей препарат має стимулючі властивості при весняному розвитку бджолосімей. Крім того, його використання із цукровим сиропом при осінній підгодівлі бджіл технологічно вписується в систему ведення бджільництва на промисловій основі. Приготування препарату доступне кожному пасічникові. Висушену сировину подрібнюють до часток розміром не більш 4 см і готують суміш у такому співвідношенні: 50 г бруньок сосни, 50 г полину гіркого під час вегетації та 900 г — у період цвітіння. Суміш заливають 10 л води та кип’ятять на слабкому вогні 2— З год, а потім відстоюють до 8 год в утепленому місці.
Надалі фільтрують через 2-3 шари марлі й отриману рідину додають у цукровий сироп (1,5 кг цукру на 1 л води) по 30- 35 мл (або грамів) на кожен літр. Застосовують восени під час підгодівлі бджіл для зимівлі, дають сім’ям у 3—4 прийоми до 6 л.
Полин гіркий беруть двох термінів заготівлі у зв’язку з тим, що на різних стадіях розвитку в ньому утримуються різні інгредієнти, що діють згубно на кліща і позитивно впливають на бджіл. Рекомендовану дозу препарату можна збільшити у два рази, що не вплине на загальний стан бджолосім’ї. Разом з тим відзначають, що зі збільшенням дозування препарату бджоли гірше забирають сироп.
При заготівлі бруньок сосни хвою з пагонів не видаляють. Бруньки використовують разом з молодими пагонами.

Молодий полин
Бруньки сосни
Відвар готують у закритому посуді, кількість рідини, що випарувалася під час кипіння, додавати не слід.
Можна використовувати відвар із бруньок сосни й полину гіркого із сиропом навесні після обльоту бджіл. Після цього йде активне нарощування молодих бджіл. КАС-81 можна додавати в канді й використовувати при весняній підгодівлі.
Відвар, що залишився, використовувати не можна. Препарат слід готувати безпосередньо перед використанням. При зберіганні з нього вивітрюються ефірні олії, фитонциди й інші активні речовини рослин.
Кількість відвару, що одноразово готується, залежить від розмірів пасіки. Препарат КАС-81 діє на кліща протягом усього зимового періоду, поки бджоли не витратять перероблений ними вуглеводний корм. Рідкі хвойні екстракти та брикети давати бджолам небезпечно.