Віник

ВІНИК – необхідний елемент домашнього господарства, наділений багатою магічною символікою: він є водночас і оберегом від всякої нечисті і бруду (від всіляких чар та наговорів), і знаряддям демонічного чарівництва. Особливими магічними властивостями володіють його старший брат — драпач і старша сестра – мітла. Зокрема, мітла допомагає бабі Язі та відьмі замітати сліди їх лиходійств, а драпачем можна накликати хворобу або й сварку у сім’ю. Разом з тим, при переїзді на нове місце проживання, варто взяти з собою старий віник, щоб разом з ним прийшло у нову оселю раніше нажите добро і добрий дух попереднього житла.

Є чимало «віникових» табу: не можна ні переступати через віник, ні наступати на нього – накличеш хворобу; не можна віником бити дитину – погано ростиме; старий віник на порозі не впустить духу покійника до хати; використаний і непридатний віник не викидають, а спалюють, бажано, на Благовіщення, Великдень, Юрія чи Івана Купала.
В загальному, віник вчить важливої життєвої істини: все, чим можна очиститись від лихого, такого ж лихого може нанести. І навпаки…