Знешкодженя воскової молі у вуликах

Пастки для воскової молі. Бджоли сильних сімей виганяють метеликів з вулика. Для слабких же сімей міль — небезпечний ворог, тому що кожна гусениця для повного свого розвитку споживає 0,4 г воску, псує при цьому 500 і більш комірок. Розвиток бджолосімей, сильно уражених міллю, значно затримується. Іноді через сильне руйнування гнізда бджоли залишають вулик. Великої шкоди завдає шкідник при зберіганні стільників.

На пасіці знищують міль при поточних оглядах бджолосімей, періодично проводять чищення днищ. Із стільників, вийнятих з вулика, міль виганяють легким постукуванням по рамці. Сильно уражені стільники видаляють, скорочують гніздо, добре утеплюють його, забезпечуючи бджіл запасами корму. При підготовці до зберігання стільники, не зруйновані міллю, піддають дезінфекції.
Знищують міль на всіх стадіях її розвитку, витримуючи стільники при температурі 0 °С протягом 1,5 год. Однак, щоб метелики не потрапляли у вулики або стільникосховище, не відкладали яйця, простіше відловити їх. Можна для вилову метеликів використовували літрові банки, наповнені на 3—4 см хлібним квасом. Пастки розставити на дахах вуликів і в місцях зберігання стільників та маломедяних рамок. Запах хлібного квасу приваблює метеликів. Вони падають на його поверхню, крила намокають, і вибратися з банки вони вже не можуть. Крім метеликів, у банки потрапляють не менш шкідливі й докучливі мухи, мошки.
Під час медозбору бджоли на запах квасу не реагують і в банки не потрапляють. У безузятковий період на час льоту бджіл банки слід прикривати поліетиленовими кришками.
Листя тютюну проти молі
Тютюн зрізати з кореня, коли він починає зацвітати. Листя з одного куща вистачає на 3—4 корпуси зі стільниками. При цьому стільники не ушкоджуються протягом року, хоча їх розміщують у ящиках із щілинами. Бджоли освоюють ці стільники добре, розплід розвивається нормально.
Стільники під сіткою
Часто запасні стільники зберігаються в ящику, але не з тесу, а з частої металевої сітки, через чарунки якої міль пройти не може. Весь осінньо-зимовий період ящик зі стільниками постійно знаходиться на волі. Від дощу його накривають кришкою, а щоб знизу не проникала вода, ставлять його на підставку. У цих умовах міль у стільниках не заводиться, цвілі не буває.
До стінок ящика з внутрішнього боку прибиті планки в кілька ярусів: один для гніздових рамок, другий для магазинних. Мед, запечатаний у рамках, незважаючи на сиру погоду, добре зберігається й не закисає.
Чорнобривці проти молі
Ще з давніх часів люди обсаджують грядки капусти та помідорів чорнобривцями. Запах їх відганяє всяку мошку, включаючи шкідників рослин. Знаючи це, можна використовувати їх для боротьби з восковою міллю. Зірвати зранку, коли вони добре розпустяться, і покласти в ящики, у яких зберігаються стільники. Метелики молі не переносять запаху квіток чорнобривців.