17 березня – Герасима

Святий Герасим родом із міста Лікії в Малій Азій. У юному віці він пішов служити Богові у Тивайську пустелю. Герасим часто накладав на себе важливу покуту. У великий піст він нічого не їв, тільки приймав святе причастя.

Чи то легенда, чи то правдива історія, але розказують, ніби одного разу на березі Йордану до Герасима з ревом підійшов лев, підніс догори напухлу лапу, у яку глибоко залізла тернина.

Герасим зовсім не злякався, а спокійно витягнув тернину, старанно обмив і обережно перев’язав лапу. З того часу лев залишився жити біля нього в монастирі та став справжнім товаришем своєму рятівникові.

Герасима

У народі кажуть, що цього дня з вирію птахи повертаються. У першу чергу соловейко та чайки з-за моря прилітають, а потім усі інші повільно злітаються.

За поведінкою птахів уважно стежать люди: якщо дружно летять і одразу до старих гнізд прямують, то весна рання буде й тепла, от коли у зграї хаотично збиваються, неспокійно над деревами кружляють, то це віщує швидкі зміни на негоду.

Герасима

Цього дня також бузьки весняних і літніх дітей приносять. Їх слід зустрічати з усією пошаною.

Колись ті подружжя, які прагнули дітей, але ніяк не могли народити, на Герасима виходили на подвір’я та залишали там миску із зерном і окрайцем хліба, миску з водою, пошепки припрошуючи птаха завітати та пригоститися. І якщо пощастить, то цього року з’явиться в родині немовля. А коли дуже сподобається птаху частування, то подарує він слухняне дитятко.

Прикмети на Герасима

Ви і Ваша дитина

Тест «Чи добрий Ви психолог?»

Французький психолог склав тест, який відбиває деякі наші омани в підході до виховання хлопчиків і дівчаток. Батьки або педагоги можуть за його допомогою перевірити, наскільки їхні уявлення про виховання правильні.
Пропонуємо Вам 20 запитань, на які потрібні відповісти «так» (ви згодні із цим твердженням) або «ні» (ви дотримуєтеся іншої думки).

1. Дівчатка слухняніші, ніж хлопчики.
2. Дівчатка краще ставляться до природи.
3. Хлопчики краще можуть оцінити складну ситуацію та мислять логічніше.
4. Хлопчики більше відчувають бажання відзначитись.
5. Хлопчики обдаровані з математики.
6. Дівчатка чутливі до атмосфери, у якій вони живуть, у якій вони живуть, важче переносять біль, страждання.
7. Дівчатка вміють краще виразити свої думки.
8. У хлопчиків краща зорова пам’ять, а в дівчаток – слухова.
9. Хлопчики краще орієнтуються в просторі.
10. Хлопчики агресивніші.
11. Дівчатка менш активні.
12. Дівчатка більш товариські, віддають перевагу компанії, а не вузькому колу друзів.
13. Дівчатка ласкавіші.
14. Дівчатка легше підпадають під чужий вплив.
15. Хлопчики заповзятливі.
16. Дівчатка боягузливі.
17. Дівчатка частіше страждають від комплексу неповноцінності.
18. Дівчатка рідше суперничають між собою.
19. Хлопчикам важливіше заявити про себе, продемонструвати свої здібності.
20. У хлопчиків більша схильність до творчої роботи, у то час, як дівчатка краще справляються з монотонною роботою.

Думка Психолога

1. У ранньому дитинстві дівчатка справді слухняніші.
2. Доки не встановлено нічого, що давало привід стверджувати: дівчатка більш схильні дбати про хворих, рослин. Хіба що у віці 6-9 років.
3. Це не так. Дівчатка можуть вирішувати складні задачі не гірше за хлопчиків.
4. До 10-12 років дівчатка розвиваються швидше (і в тому іноді прагнуть виділитися, відрізнитися від своїх однолітків). Але пізніше дівчатка цілеспрямовані, вони більше, ніж хлопчики, думають про майбутнє.

5. Дівчатка та хлопчики обдаровані однаково, усе залежить від того, як ми орієнтуємо їх, хоча вважається, що в математиці хлопчики виявляють себе краще. Але коли ми позбудемося цього забобону, то не помітимо великої різниці.
6. Навпаки , хлопчики легше піддаються впливу середовища й тому сильніше переживають розлуку з батьками. Хлопчики чутливі до болю та страждання. Вони лише зовні роблять вигляд, що їм не боляче, оскільки з самого початку їх навчають, що чоловік не повинен плакати.

Вховання дитини7. До 10-13 років різниця незначна, потім у більшості випадків дівчатка в усному та письмовому вигляді висловлюють свої думки чіткіше, ніж хлопчики.
8. Дослідження показали, що протягом усього життя ця здатність у хлопчиків і дівчаток однакова. Якщо і є різниця, то тільки індивідуальна.
9. До настання статевої різниці немає, після цього хлопчики краще орієнтуються в просторі. З роками різниця підсилюється. Винятки тільки підтверджують правила.

10. Хлопчики стають агресивними в ранньому віці, у 2-3 роки, коли починає формуватися їхня особистість.
11. Не встановлено різницю в активності хлопчиків і дівчаток. Лише в дитячі роки хлопчики виявляють її галасливіше й очевидніше (у бійках, наприклад). У той же час дівчатка не настільки галасливі, але не менш цілеспрямовані.
12. Навпаки дівчатка воліють мати одну або не більше двох подруг, а не велику компанію. Ось чому саме хлопчики збираються у більші групи. Ця ситуація зберігається й тоді, коли вони виростають, тому хлопчики більшою мірою схильні до колективних ігор.

13. До певного віку між хлопчиками та дівчатками в цьому немає різниці, і хлопчики в певний період потребують ласки.
14. Навпаки, хлопчики схильні швидше приймати на віру думку компанії, при їх вихованні це треба неодмінно мати на увазі. Дівчатка звичайно дотримуються своєї думки.
15. У цій якості до певного віку з хлопчиків і дівчаток немає різниці. Пізніше кмітливими й активними стають дівчатка. А в період статевого дозрівання вони поступаються в цьому юнакам.
16. Дівчатка не такі боягузливі насправді, як багатьом здається. У дійсності вони можуть бути сильніші рішучіші за хлопчиків, легше переборюють страх.
17. Не більше хлопчиків. Дівчатка краще «озброєні» щодо складних життєвих ситуацій, уміють швидше пристосовуватися. У більшості випадків вони більш самостійні.
18. У цьому плані ні в кого немає переваги. Усе залежить від особистості. Суперничати й «мірятися силами» один з одним можуть як хлопчики, так і дівчатка.

19. Ні. Хлопчики легше підкоряються сильним особистостям і компаніям однолітків, дівчатка ж частіше стоять на своєму. Вони самовпевнені.
20. У цьому немає різниці між хлопчиками та дівчатками У когось більше творчих здібностей, у когось менше, стать не тут має значення.
Отже відповівши на запитання тесту Ви визначили, наскільки Ваші уявлення про виховання, психологію дітей збігаються з думкою психолога. Ймовірно, кожен переконаний, що має рацію саме він. Але врахуйте лише те, що в дитячого психолога за багато років роботи було значно більше можливості вивчити підростаюче покоління.

Тест «Чи добрий Ви вихователь»

Чи достатньо ви терплячі та наполегливі у вихованні дитини? Чи виховуєте ви її з любов’ю? Чи вмієте зрозуміти її психологію? Відповісти на ці питання Вам допоможе це тест.

1. Чи є у вашої дитини дитяча кімната?
Так – 5; ні – 1.

2. Чи приділяєте ви увагу дитині щодня?
Так – 5; ні – 1.

3. Чи терплячі ви, коли вона вередує, погано їсть?
Завжди – 5; іноді – 3; ніколи – 1.

4. Чи вмієте ви прощати своїй дитині бешкетування?
Так – 5; іноді – 3; ніколи – 1.

5. Чи застосовуєте ви тілесні покарання?
Так, часто – 1; іноді – 3; ніколи – 1.

6. Хотіли б ви, щоб ваша дитина в усьому була з вами щира?
Так – 1; іноді – 3; ні, не хочу – 5.

7. Ваша дитина слухняна?
Завжди – 5; іноді – 3; ні – 1.

8. Якщо ви щось забороняєте дитині, то пояснюєте їй причину заборони?
Так, завжди – 5; іноді – 3; ні – 1.

9. Чи вимагаєте ви від своєї дитини виконання всіх обов’язків ,які, на вашу думку, вона повинна виконувати.
Завжди – 5; іноді – 3; ні – 1.

10. Чи стежите ви за спеціальною педагогічною літературою?
Так – 5; іноді – 3; ні – 1.

Підрахуйте отриману кількість балів

10-23 бали. Схоже, що ви неправильно виховуєте своїх дітей. І чим менше ви набрали балів, тим більшою мірою це виявляється. Якщо ви найближчим часом докорінно не зміните методів свого виховання , цілком може статися, що ваша дитина буде постійно засмучувати вас або замкнеться.
24-37 балів. Ваші погляди на виховання в основному правильні. Проте вам, імовірно, необхідно виявляти більше піклування про дитину. Інакше у вас, зрештою, виникнуть проблеми в стосунках із вашими дітьми.
38-50 балів. Ви заслуговуєте на велику подяку та визнання як здібний вихователь. У вас достатньо терпіння, завзятості й любові до дитини. А це так важливо!