Гордіїв день

16 січня – день пам’яті святого мученика Гордія, який виступав на захист християн.

Мученик Гордій народився в кінці III століття в місті Кесарії Кападокійській у християнській родині. У зрілому віці він вступив на військову службу і, проявивши мужність і військове мистецтво, був призначений сотником. Під час гоніння на християн на початку IV століття він сховався в пустелі, щоб гідно приготуватися до сповідання імені Христа Спасителя. У 320 році Гордій відкрито виступив перед префектом міста на захист християн. Його схопили після страшних побоїв і катувань відсікли голову.

гордєєв день

Катування мученика Гордія

Прикмети цього дня

На Русі ж, селяни вірили, що в цей день голодні відьми, повертаючись з гулянки, доять корів з такою силою, що ті гинуть. Щоб уникнути цього, над воротами прив’язували сальну свічку і зверталися до домового з проханням доглянути за худобою. Один з поширених замовлянь звучить так: «Дідусь домовик, пої мою коровушку, пої та годуй, гладко води. Біжи, молочко, по жилочки та в вим’я, з вимочка в подойнічек та по криночка на товстих сметаноньку ».

У Горіїв день також прийнято було варити вівсяну кашу на молоці і годувати нею корів.

вівсяна каша

Вівсянка 

По повір’ю, пов’язаному з назвою свята, в Гордіїв день не можна хвастати ні добром, ні здоров’ям, ні дітьми – інакше кажучи, не можна гордитися. В противному випадку объект хвастовства можно втратити. По цьому приводу казали: “Сатана гордився – та з неба зійшов”. Вважалось також, що тільки в цей день знахарка могли вилікувати припадочного хворого.

гордєєв день прикмети

Згідно з народним прикметами, погода в цей день показувала, яким буде Март. Крім того, великі білі хмари в небі віщювали завірюху.