7 квітня – Благовіщення

Благовіщення – це свято належить до великих християнських свят. За церковними переказами, цього дня архангел Гавриїл з’явився Діві Марії в місті Назарет, щоб сповістити їй благу звістку — про народження Сина Божого Ісуса Христа.

Марія вела непорочне життя в домі свого чоловіка Йосифа, тому була дуже здивована, що народить сина без допомоги чоловіка.

Архангел пояснив, що дитина з’явиться без порушення цнотливості Марії, через посередництво Святого Духа. Оскільки дівчина була дуже богобоязна, вона прийняла волю Божу як належне.

Благовіщення традиції

Уже згадувалося, що від Введення до Благовіщення не можна працювати на землі, оскільки вона має відпочити й підготуватися до щорічних господарських робіт, а от уже в день Благовіщення можна починати поратися по хазяйству біля землі — Бог цього дня благословляє все живе, у тому числі й землю. Після такого благословення все починає рости, зацвітають перші весняні квіти. А от усе, що в цей день народилося, ростиме дуже погано.

Благовіщення

На Благовіщення навіть пташка гніздо не в’є, настільки це велике свято, а людина й поготів працювати цього дня не повинна. За народним повір’ям, якщо якась пташка не дотримається цього правила, то на знак покарання Бог віднімає в неї на кілька днів крила. Не лякайтеся, не в прямому розумінні цього слова, просто пташка кілька днів не може літати, а тільки бігає по землі.
Усі відьми сьогодні садять по домівках, клопоту добрим людям не роблять. Зранку в церкві правлять урочисту службу, святять проскури (а пасічники потім «частують» своїх бджіл благовіщенською проскурою, щоб ті добре роїлися).

Якщо благовіщенську проскуру перетерти на порошок, змішати з землею та посіяти з чотирьох кутів свого поля, то це, за народними уявленнями, забезпечить добрий урожай, дощ ниву не минатиме. А якщо благовіщенську проскуру закопати в землю на полі, то й град цьому полю не страшний. Свяченій проскурі приписуються й неабиякі лікувальні властивості, зокрема вона може допомогти хворому на пропасницю.

Народ радить не проклинати зиму на Благовіщення, оскільки в цьому разі вона може передумати й повернутися.

Важлива магічна дія — випускання птахів — благочестива справа; випущені в цей день із неволі птахи, за повір’ям, приносять удачу й добробут тому, хто їх випустив. Деякі люди навіть спеціально купували пташок, щоб на Благовіщення їх випустити — на щастя.

Господарі випускають худобу погуляти, щоб і вона в цей день волю та весну відчула. Ті пасічники, яким на Теплого Олексу погана погода завадила виставити вулики надвір, на Благовіщення виставляють їх, причому це слід зробити за будь-якої погоди цього дня.

Якщо на Благовіщення вдасться спіймати щуку, то це вважається великою удачею, голова цієї щуки, належним чином висушена, має чудодійну силу. Якщо покласти таку голову до бджіл, то вони будуть сильні, «зубаті».

Свято Блпговіщення

Зранку на Благовіщення молоді жінки йдуть до лісу трясти берези та збирати під ними насіння. Начебто із цього насіння виростає капустяна розсада. Розсаду необхідно посадити до сходу сонця — тоді буде добрий урожай капусти. На Благовіщення ж припадає перший весняний дівочий хоровод — «Кривий танець».

«Кривий танець» символізує пробудження природи, його мета — закликати весну до більш активних дій, пробуджувати життєву енергію.
Із цим святом пов’язаний народний спосіб отримати шапку-невидимку. Ось що треба робити. Слід знайти в цей день вужа, відрубати йому голову, а потім закопати її на покуті разом із трьома горошинами.

Благовіщення – традиції та прикмети

До Пасхи ці горошини повинні прорости, після чого їх виривають і несуть до церкви. За народними уявленнями, у цей день серед людей біля церкви ходить чорт у золотій шапці-невидимці, до всіх чіпляється, усіх смішить, але його ніхто побачити не може, бо ж він у чарівній шапці. Три пророщені горошини допомагають побачити дідька в шапці-невидимці. Треба не гаяти часу, набратися сміливості та схопити з його голови магічну шапку. Чорт буде сумувати, пропонувати гроші взамін шапки, але цогоджуватися на його пропозиції в жодному разі не можна, бо, ясна ж річ, чорт обдурить, а гроші його перетворяться або на черепки, або на папірці, або ще на якийсь непотріб.

Численні магічні дії Благовіщення пов’язані зі світом рослин. Зокрема, слід знайти ряст і якомога ретельніше його потоптати, щоб і на той рік топтати довелося. Тобто проводиться аналогія: топтати ряст — жити, не топтати ряст — померти. Такі самі дії проводяться із сонтравою — її теж слід топтати. Тому то про тяжко хворого кажуть: йому вже рясту не топтати.

Квітка первоцвіт

Якщо дівчина на полі на Благовіщення знайде квітку первоцвіту, значить, їй у цьому році судилося заміж піти. А знайдений у цей день пролісок треба дуже обережно зірвати, у пазусі принести додому й покласти під образами. З давніх часів вважається, що це приносить у дім щастя та злагоду. Пролісок дарує не тільки щастя родині, але й дівчині вроду.

Для того щоб скористатися магічними властивостями квітки, слід на Благовіщення покласти в холодну воду пролісок і цією водою вмитися. Навіть найнепривабливіша дівчина, переконаний народ, дістає якщо не дивовижну красу, то певну чарівність. Але слід пам’ятати: жодної надії на це, якщо дівчина не вірить в силу благовіщенської квітки та дивні перетворення.