Ластівка

Ластівка — це символ весни, провісниця доброго. Вірять, що там, де ластівка зліпить собі кубельце, — буде щастя.

За міфами індонезійців, бог-творець Мула Джаді створив світ за допомогою птахів: ластівок-вісниць та курки, яка знесла яйця в гілках світового древа (з них вилупилися три дружини божественної тріади). У міфах майя є ластівкоподібна богиня-оракул Теель-Кусам. Культурний герой давньокитайської міфології та легендарної історії Се з’явився на світ завдяки ластівці. Його мати Цзяньму пішла купатися й побачила ластівку, яка впустила яйце. Мати проковтнула ластівчине яйце, завагітніла й незабаром народила Се.

В українській весільній пісні, яка співається на дівич-вечорі, йдеться про міфічну ластівку, яка “вивела діток-одноліток” — молодого й молоду; обрядовою піснею “малюються” три стіни камінні, четверта — золота:

А на тій стіні да теремочок.
На теремочку — да маківочка.
На маківочці — да ластівочка.
Ізвила гніздечко із чорного шовку.
Да вивела діток да одноліток.
Що перше дитятко — да красний Іванко!
Що друге дитятко — молода Маринка!

Ластівка в обрядових текстах є істотою, яка несе гарні вісті, пророкує то кохання, то багатство. Так, у купальських піснях ластівка є знаком народження кохання:

Там ластовочка купалася.
На бережечку сушилася,
Дівка Марія журилася.
Іще й рушників не наткала,
А вже Івана сподобала.

У щедрівці ластівка віщує господарю добробут і всілякі статки:

Щедрик-щедрик, щедрівочка,
Прилетіла ластівочка.
Стала собі щебетати,
Господаря викликати.
Вийди, вийди господарю,
Подивися на кошару…

А в тій кошарі — багатство: овечки покотились, ягнятка народились.

Відома легенда, в якій пояснюється, чого люди так шанують ластівку: бо як розпинали Христа, то ластівки крали цвяшки.

Яєць ластівки не можна чіпати, а то буде ластовиння. А якщо воно вже є, а людина хоче, щоб зійшло, то треба, побачивши першу ластівку, обмити собі обличчя водою. Або сказати: “Ластівко, ластівко! На тобі веснянки, дай мені білянки!”

Згідно з повір’ям, ластівки на зиму не летять у вирій, а мерзнуть у воді. 26 вересня (за старим стилем) вони залазять у воду, зчіплюються лапками й так зимують. Аж як навесні розтане лід і зігріється вода, вони тоді вилітають із води.

Багато ластівок сняться до звістки. Бачити уві сні ластів’яче гніздо — знак, що в домі буде щастя. Сниться ластівка у гнізді — буде радість; залітає до хати — чекайте на добру новину.