Ми господарі – правила гостинності

Одне задоволення — ходити в гості,  спричиняє й інше — приймати їх у себе. Насправді, бути в ролі господарів — приємний обов’язок, адже всі ми намагаємося запрошувати тільки тих, кого раді бачити. Намагаємося робити так, щоб гості розділили з нами радість зустрічі, залишилися задоволені своїм візитом.

А залишаючи наш дім, зберегли спогад про добре проведений час.
Завдання це досить складне. Потрібно багато чого продумати й передбачити заздалегідь, щоб ніяка прикра дрібниця не затьмарила гарного настрою гостей.
Про ваше запрошення гостей слід попередити як мінімум за кілька днів до призначеного святкування. Цей резерв часу, тим більший, чим урочистіша причина, буде потрібний вашим близьким, друзям і знайомим для того, щоб без поспіху підготуватися до візиту. Їм необхідно буде вибрати оригінальний подарунок, продумати костюм, а жінкам, можливо, зшити нову сукню.
Не менш важливо всіх гостей запросити приблизно одночасно, щоб не склалося враження, начебто одних ми любимо й бажаємо бачити в себе більше, а інших — менше.
Справа в тому, що цілком може виявитися, що людина, запрошена вами в останню хвилину, буде почуватися не у своїй тарілці: не зовсім святковий вигляд, поспіхом придбаний подарунок. У гіршому випадку вона може й зовсім не прийти, не без підстави вважаючи, що хтось із раніше запрошених гостей відмовився прийти через свої причини. А її запрошують на місце, яке звільнилося.
Усіх запрошених треба обов’язково попередити про характер передбачуваної зустрічі: весілля, спільне розв’язування кросворда, день народження тощо. Природно, що так чи інакше, але гості заздалегідь повинні скласти собі точне уявлення про те, буде у вас тільки кава чи більш солідна вечеря. Вони повинні зорієнтуватися, пообідати їм перед візитом чи не слід.
До речі, зовсім не погано заздалегідь повідомити гостей, хто ще буде запрошений. Це дозволить уникнути неприємних сюрпризів і прикрих ситуацій, у які іноді потрапляють і гості, й господарі. Зокрема, в одній компанії не завжди будуть зручно почуватися колишні чоловік та дружина або навіть їхні близькі родичі. Якщо за одним столом опиняться люди, які не виносять одне одного, це може зіпсувати вечір і всім іншим. Якщо ви знаєте, що ваш знайомий може, не закриваючи рота, протягом кількох годин говорити, причому говорить він про що завгодно, але сприймає як особисту образу спробу інших висловити свою думку, то ясно, що краще втриматися від запрошення такого товариша чи знайомого. Від цього виграєте і ви, і ваші гості.
Дуже зле може почуватися лікар, якщо в одній компанії з ним опиниться «професійний хворий», який вивчив медичну енциклопедію та дійшов висновку, що хворий практично на всі відомі людству хвороби. Як правило, така людина нічим, крім своїх хвороб, не цікавиться і присутність лікаря поруч із собою сприйме як подарунок долі. Узагалі, якщо вас не влаштовує перспектива перетворити застільну бесіду на консиліум, урахуйте можливість таких накладок заздалегідь.
Прекрасний спосіб замучити гостей — це запросити на вечір графомана, який страждає на манію величності. Є безліч так званих «геніальних», але, на жаль, поки невизнаних творців, з яких, як з рога достатку, сиплються на голови приголомшених господарів та гостей потоки різного роду псевдохудожніх опусів. У подібній ситуації навіть привітна господиня та вишукана вечеря навряд чи зможуть потім виправити справлене на гостей враження.
Ну і, звичайно, обережно слід запрошувати затятих шанувальників Бахуса. Ця категорія сучасних «язичників» може зіпсувати настрій іншим гостям. Серед любителів випити зустрічаються любителі випити занадто багато.
Вдале свято залежить не тільки від поданих страв і напоїв, але й від атмосфери, яка панує при цьому. Приємна дотепна бесіда, невимушені веселощі, радісне пожвавлення — ось неодмінні супутники вдалої вечірки. Звичайно, багато чого залежить від гостей.Хтось із них досить вихований, щоб приховати від усіх свій поганий настрій і не затьмарювати свята іншим, а хтось — ні.

Але головну роль усе-таки відіграють господарі. Вони зобов’язані піклуватися про гостей з моменту їхнього приходу до того моменту, як вони залишать будинок.
Добрий господар уважно стежить за всім процесом частування. Якщо раптом помічено, що немає колишнього пожвавлення або що розмови перейшли на невідповідні теми, то він повинен тактовно втрутитися. Навіть коли все добре продумано й підготовлено заздалегідь, може статися непередбачене. Але якщо неприємності, викликані цією обставиною, уміло приховати, святкування вони не зіпсують.
Тон усьому святкуванню задає господиня. Вона перша сідає за стіл, перша встає, даючи цим зрозуміти, що час підніматися з-за столу. Нашвидку допивати при цьому який-небудь напій чи доїдати з тарілки вкрай непристойно. Ви — господарі. Отже, поводьтеся спокійно та впевнено.
Якщо гість не виявляє бажання скуштувати страву, наполягати в жодному разі не можна. Ви можете, як мовиться, «переборщити» з гостинністю, поставити гостя в таке становище, коли йому доведеться пояснювати причину відмови, а про неї не завжди можна говорити за обіднім столом. Навіть якщо вам здається, що без вашої заливної риби чи телятини по-генуезьки життя у вашого гостя не буде таким прекрасним, як вам хотілося б, не мучте його.
Будь-що намагайтеся домогтися повної погодженості дій між собою та своєю «половиною». Чоловікові слід докладати зусиль, щоб розважити гостей, залагоджувати неприємності, які завжди можуть виникнути. Припустимо, хтось перекинув соусник, розлив келих з вином — слід скоріше відвернути увагу присутніх від неприємної події, розповівши цікаву історію або перевівши розмову на сторонні речі.