Грім, блискавка, гроза

Грім походить від руху по небу колісниці святого Іллі, а блискавка — іскри зпід копит коней, які везуть колісницю. Грім буває здебільшого тоді, коли небо вкрите хмарами; це тому, що цього часу чорти особливо люблять дражнити Бога.

Гасають дорогами, кружляють у вихорі пилюки, ламають у лісах дерева, зривають дахи й т. ін.

Під словом «блискавка» розуміють розрив хмар, що відбувається задля того, щоб архангел Гавриїл бачив, де ховається чорт і стежив за напрямом пущеної стріли. Зигзаги та змійки походять від того, що пущена стріла летить за чортом, який тікає «врізнобіч».

Пожежу від блискавки можна погасити лише сироваткою, квасом або ж козячим молоком.

Грім

Громові стріли — з каменю, у вигляді конусоподібної кулі. Після удару вони входять у землю на сім сажнів, а через сім років виходять на поверхню.
Як що-небудь грім запалить — клуню, хлів чи хату — тільки одну будівлю, то не треба боятися за решту будівель: вони не займуться та не згорять.

Грім та гроза прикмети та повір’я

Під час грози не варто їсти чи взагалі відкривати рот, щоб не дати туди проникнути чорту, за яким постійно літає блискавка або стріла.
Під каменем чорту сховатися найзручніше: від каменя громові стріли відскакують.

Чорти зносять хмари докупи; як знесуть багацько, то качають у вали, від того дуже гуде по небі; для спокою Бог посилає святого Іллю з огненною палкою: як святий Ілля замахне палкою, то блисне, а як ударить по чорту, то гримне.
Під час грози не можна стояти під дубом чи вербою, бо там ховається чорт від громового удару. Коли грім ударить у дерево й запалить його, то це означає, що чорта вбито та перетворено на смолу, що її, траплялось, знаходили й під деревом.

Гроза

Блискавку народ називає Перуном; якщо трапиться, що блискавка запалить яку-небудь будівлю, то здебільшого кажуть: «Перуном спалило».
Блискавка — це справжнє небо, що під час гніву Бог показує народові. Якби на землю впала хоч маленька частка цього неба, то спалила б усю землю. Стверджують, що це небо відкриється перед Страшним судом.

Не годиться співати, як грім гримить, бо як хто співає, то він чорта веселить, отож грім за те вбиває його: людина співає, а чорт коло неї, то грім хоче чорта вбити, а чорт під людину ховається, от грім і вбиває її.

У липні бувають сильні грози, грізні ночі липня й серпня називають горобиними, бо громовий гул і блискавка не дають заснути навіть горобцям. Не показуй на блискавку пальцем, бо хата згорить. Вогняна куля, що летить у повітрі, — це змій відвідує дівчат.

Не стій біля вікна під час грози, бо вб’є грім.
Не можна бігти під час грози, бо може вбити.