Історія одомашнювання коней

Історія одомашнювання коней – свійський кінь належить до ряду непарнокопитих. Його походження є загадкою, яку, можливо, людина ніколи до кінця не розгадає.

Якщо історія розвитку коня як виду відома науці з часів, віддалених від нас на десятки мільйонів років, то поява перших порід свійського коня, прихована лише мороком кількох тисячоліть, поки залишається великою таємницею.

Більшість учених вважає, що близько 100 тис. років тому, коли кінь був звичайним об’єктом полювання доісторичних людей, питання про його одомашнювання вже стояло на порядку денному.

Хоча довго людина вбачала в ньому лише джерело м’яса й тільки 4-5 тис. років тому його вперше почали використовувати як тяглову силу., а пізніше й для верхової їзди.

Історія одомашнювання коней

Відбулося це, імовірно, не в якомусь одному місці, а на безкраїх просторах Азії, можливо, у Казахстані, Монголії, або Аравії. А може, в усіх цих місцях водночас. Більше того, Чарльз Дарвін вважав, що людьми в різних місцях планети були приручені різні види коней і лише згодом вни змішалися й дали сучасного свійського коня.

Історія одомашнювання коней в Україні

На території України було знайдено незаперечні докази того, що кінь уже був свійською твариною за часів трипільської культури. І це сталося за 4 тис. років до н. е.

історія одомашнювання конейЯкби там не було, але саме на просторах Центральної Азії був один із центрів виникнення свійського коня, деякі з можливих предків якого в цих місцях трапляються й понині. Одним із таких можливих прабатьків свійського коня вважають уперше описаного російським ученим М. М. Пржевальським монгольського дикого коня, який і досі населяє деякі райони цієї країни.

Монгольський дикий кінь

Монгольський дикий кінь 

Деякі породи свійського коня, можливо було отримано від лісового коня й тарпана – різновидів дикого коня, які населяли Європу й Азію. Останніх тарпанів було знищено в Польщі 1808 року. Їх роздали зі звіринцю, де утримували до цього, до селянських господарств. Схрещені зі свійськими кіньми, тарпани, природно, зникли назавжди.

Кобила тарпан

Кобила тарпан