24 січня Феодосіїв день ( Феодосія Весняка )

Народне свято Феодосіїв день щорічно відзначається 24 січня, за старим стилем 11 січня. У народі цей день також називають Феодосій Весняк, Феодосія тепло.

У церковному календарі 24 січня 2018 року – це день пам’яті двох святих на ім’я Феодосій. Віруючі люди в цей день згадують преподобного Феодосія Великого і преподобного Феодосія Антиохійського.

Феодосій Антиохійський

Феодосій Антиохійський

Історія свідчить, що Феодосій Антиохійський з’явився на світ в дуже забезпеченій сім’ї. Однак ще в юності він прийняв рішення мандрувати по світу і рано покинув рідну домівку. Притулок він знайшов недалеко від міста Росс, що знаходиться на березі Ісского затоки. Там він і став жити в келії. Довгий час проживав невпинно молячись. Феодосій носив вериги і волосяницю. Регулярні молитви і пост вгамовували гнів і погані думки, а також тілесні пристрасті.

Слава про нього розлетілася повсюди. До молитов Феодосія зверталися не тільки звичайні люди. Навіть розбійники боялися і поважали його. Святого просили про допомогу моряки, так як хвилі заспокоювалися від згадки його імені. Але Феодосії не прагнув слави, він цурався людей, тому покинув свій притулок і заснував Маратонскую кіновію (монастир) поблизу села Марафон. Там він і помер.

Феодосій Великий

Феодосій Великий

Преподобний Феодосій Великий жив в 5-6 ст. і був основоположником спільножитних монастирів.

Феодосій народився в Каппадокії. Він теж вирішив мандрувати і залишив рідну домівку. Феодосій Великий взяв шлях до Палестини. Там він оселився в печері, де провів тридцять років свого життя, невпинно молячись.

Згодом до Феодосії стали приходити люди, які називали його своїм учителем. В один момент ченців стало дуже багато, тоді Феодосій заснував монастир. Феодосій Великий відомий тим, що за своє життя він багато разів здійснював чудеса.

Один раз він молитвою погубив сарану, що спустошувала поля; по його бажанню воїни зберігалися від загибелі, рятувалися в корабельній аварії і заблудлі в пустелях. Коли в Палестині трапився голод і до монастиря зібралася безліч народу, преподобний наказав усіх пустити в огорожу, учні зніяковіли, знаючи, що монастир не має можливості наситити всіх що прийшли. Але коли ввійшли в хлібопекарню, то побачили, що вона наповнена хлібами. І таке чудо повторювалося щораз, коли феодосій хотів допомогти що бідує. Один раз преподобний велів ударити в било, щоб братії зібралася на молитву, і сказав: “Гнів Божий насувається на східну країну”. Через кілька днів стало відомо, що сильний землетрус зруйнував місто Антіохію в ту годину, коли преподобний призвав ченців на молитву. Під час правління Настасія виникла єресь Євтихія й Півночі, підтримувана імператором, Феодосій, залишивши обитель, прийшов у Єрусалим і у Великій церкві, уставши на піднесення, виголосив: “Хто не почитає чотири Всесвітніх Собори, так буде анафема”. За цей сміливий учинок він був засланий в ув’язнення, але незабаром вернувся після смерті імператора. Помер Феодосій у віці 105 років в 529 році й був із честю похований у печері, у якій жив на початку свого подвигу.

Прикмети та повір’я цього дня, традиції, обряди

феодосєєв-день-прикмети

Народні звичаї й прикмети на 24 січня

Так як свято Феодосіїв день припадає на розпал зими, то багато в цей час людей схильні до простудних захворювань. Є повір’я, що захиститися від таких напастей можна за допомогою неприємних запахів. Для цього в Феодосіїв день 24 січня 2018 року треба провести спеціальний обряд – окурення всього будинку.

Дітей же в це свято в старовину було прийнято закутувати в шубу, а краще в шкуру тварини.

Цей день часто бував дуже холодним, що послужило підставою для такого повір’я. Говорили, що нечистій силі, яку під час Святок вигнали з хат, немає куди подітися і чим зайнятися — тому вона чаклує морози.

З морозами були пов’язані і деякі прикмети. Вважалося, що морози у цей день — до затяжних холодів, а тепло, навпаки, обіцяє ранню весну.