12 березня – Прокіп Перезимний

12 березня у народі вшановують пам’ять святого Прокопія Декаполита, який жив у восьмому столітті і був сповідником. На Прокопа, як помічали селяни на Русі, весна повністю бере кермо влади в свої руки – заморозки відступають, дороги починають звільнятися від снігу.

Прокіп Перезимний – прикмети та традиції свята

У народі пліткували з цього приводу: «На Прокопа-Перезимнего сніг лежав-лежав, а потім і в річку втік». Перед тим як виїжджати з двору, люди ретельно перевіряли дорогу: міцна вона.

Прокіп перезимний

Прислуховувались і до «весенней капели» крапотіння води від розтавшого снігу. Вважалося, якщо вона рясна, значить в довгий шлях вирушати небезпечно. А ось при помірноному крапанні чоловіки ходили в ліс і полювали на звірів. До речі, у мисливців у цей день існували свої прикмети. Наприклад, заєць, який перебіг мисливцеві шлях, приносе нещастя. Але якщо після нього дорогу перетне собака, то вважається, що вона нейтралізує невдачу.

Свято Прокіп Перезимний

Селяни спостерігали і за вербою. Розпускання її нирок з верхівки свідчило про те, що сіяти врожай у цьому році слід раніше. Також з нетерпінням чекали розквіту пролісків: як тільки вони з’являються, можна починати оранку.