12 березня у народі вшановують пам’ять святого Прокопія Декаполита, який жив у восьмому столітті і був сповідником. На Прокопа, як помічали селяни на Русі, весна повністю бере кермо влади в свої руки – заморозки відступають, дороги починають звільнятися від снігу.
Прокіп Перезимний – прикмети та традиції свята
У народі пліткували з цього приводу: «На Прокопа-Перезимнего сніг лежав-лежав, а потім і в річку втік». Перед тим як виїжджати з двору, люди ретельно перевіряли дорогу: міцна вона.
Прислуховувались і до «весенней капели» крапотіння води від розтавшого снігу. Вважалося, якщо вона рясна, значить в довгий шлях вирушати небезпечно. А ось при помірноному крапанні чоловіки ходили в ліс і полювали на звірів. До речі, у мисливців у цей день існували свої прикмети. Наприклад, заєць, який перебіг мисливцеві шлях, приносе нещастя. Але якщо після нього дорогу перетне собака, то вважається, що вона нейтралізує невдачу.
Селяни спостерігали і за вербою. Розпускання її нирок з верхівки свідчило про те, що сіяти врожай у цьому році слід раніше. Також з нетерпінням чекали розквіту пролісків: як тільки вони з’являються, можна починати оранку.