15 березня – Федот Вітронос

Народне свято Федот Вітронос відзначається 15 березня – це дата вшанування пам’яті святого мученика Феодота. Назву «Вітронос» день отримав за сильні вітри.

Історія Батьківщина святого Феодота – місто Галатія в Малій Азії. Але він трудився в сані єпископа на острові Кіпр Кіринії. Коли Федот тільки прибув у місто, силою своєї проповіді йому вдалося звернути в християнське віросповідання багатьох язичників. За це духовенство, Кіпр нагородив його вищим священицьким саном.

Федот Вітроніс

На початку IV століття почалося гоніння на християнами під проводом правителя-язичника Лікінія. Єпископ Федот з подвійним запалом продовжував закликати ідолопоклонників відмовитися від своєї віри і прийти до Істинного Бога. Правитель Кіпру Савін наказав заарештувати його. Але Федот сам з’явився до намісника і відразу ж був підданий жорстоким тортурам, після чого поміщений у в’язницю. Через п’ять днів його піддали прилюдным катуванням. Багато свідків були вражені терпінню мученика і повірили в Христа.

У той же час цар Костянтин Великий здобув перемогу над узурпатором Максінцієм і звільнив ув’язнених християн. Мученик Федот повернувся до обов’язків єпископа Кіринії і через два роки мирно помер.

Федот Вітронос – традиції та обряди

Городники сіють на розсаду насіння помідорів, солодкого перцю та капусти (ранньої, кольорової, брюссельської).

Сіяти розсаду на Федота

У цей день легко підхопити застуду, тому з дому без особливої потреби виходити не слід.

Свято часто припадає на час Великого Посту. Тому і традиції, яких дотримуються люди, більше відносяться до нього. Бажано утримуватися від сварки, лайки, вживання нецензурної лексики, поганих думок і розваг.

Народні Прикмети на Федота
Північний вітер зі снігом і мороз пророкують прохолодне літо.

Весь день йде сніг, значить, тепло настане нескоро.

Яка погода на Федота Вітроноса – така буде і 22 травня.

Довгі бурульки означають довгу весну.

Морозний день – будуть проблеми із запасами корму для худоби і сінокосом.

Якщо трапився сніговий замет, то трава довго не виросте.

15 березня прийнято вважати днем, коли закипають підземні джерела. Відбувається велика остання відлига.

Якщо в цей день посадити цибулю і селеру, то вони дадуть гарний урожай.