2 квітня – Фотіна Колодязниця

Фотіна Колодязниця – цього дня вшановується колодязна вода. Світлана (ім’я при хрещенні – Фотіна) жила в I столітті в Карфагені. Разом з молодшим сином вона відкрито поширювала християнське вчення. Саме про неї написано в Біблії про зустріч самарянки і Ісуса Христа у криниці біля міста Сіхарь.

Імператор Нерон збирався страчувати християн у Римі, в тому числі старшого сина Фотіни, Віктора. Свята з кількома однодумцями вирушила туди. Коли до імператора доставили підсудних, він запропонував їм відректися від своєї віри або загинути в муках. Ні чоловіки, ні жінки не прийняли його пропозиції. Фотіні на ковадлі намагалися роздрібнити кисті рук, але чудесним чином її долоні залишилися неушкодженими.

Імператор відправив мученицю під нагляд своєї дочки. Але Фотіна звернула в православ’я її, служниць і підісланого отруйника. Розлючений імператор наказав зняти з жінки шкіру і кинути її в глибокий колодязь. Потім Фотину витягли і на 20 днів замкнули у в’язниці. Після цього її знову привели до Нерона. Він ще раз запропонував їй змінити своє рішення і піднести жертви ідолам. Мучениця розсміялася йому в обличчя і сказала, що він так само сліпий, як його ідоли. Ображений імператор наказав кинути її назад в колодязь. Там Фотіна і померла.

Фотіна Колодязниця

Фотіна Колодязниця – традиції та обряди цього дня

Святу Фотіну шанують як цілительку. Їй моляться в це свято про позбавлення від хвороб, особливо лихоманки.

Поширений спосіб лікування захворювань за допомогою молитви (тропаря), яка написана на папері. Її загортають у невеликий шматок матерії і вішають хворому на шию. Через три або дев’ять днів (залежить від тяжкості захворювання) тропар спалюється на вогні четвергової свічки, а попіл з’їдається.

Згідно з народним повір’ям, душа святої Фотіни залишилася в колодязі, тому кринична вода в цей день вважається чудотворною. Нею вмиваються, оббризкують приміщення, тварин і земельні наділи.

льон

2 квітня – день, коли славлять льон. Для цього гарні лляні речі вивішують на вулицю. На Русі прийнято вішати на берези розписні весільні рушники. Дівчата, для залучення багатих женихів, водять хороводи з рушниками, довжиною від 2 до 6 метрів.

Прикмети на день Фотіни Колодязниці

Якщо пішов дощ, значить, грибів буде багато.
Вдень жарко, а вночі похолодало – найближчі дні будуть погожими.
Якщо талої води в надлишку, то і трави буде багато.
Шпак прилетів – весну привів.