Догляд за садом, фенофази у квітні

Догляд за садом – у квітні одразу ж після танення снігу й підсихання ґрунту в саду звільняють дерева від обв’язувальних матеріалів проти гризунів. Зчищають кірку зі стовбура та суків.

Весь горючий матеріал збирають у купи для обкурювання саду з метою захисту від заморозків у фазі цвітіння. Білять стовбури й суки дерев вапном або крейдою.

Збивають і знищують муміфіковані плоди – небезпечні джерела зараження плодовою гниллю або моніліозом.

Закінчують обрізання кущів і дерев. Улаштовують навколо кущів аґрусу й інших ягідних чагарників рамки з рейок на коротких гілках, щоб поліпшити умови роботи під кущем. Зафарбовують або замазують рани від зимового та весняного обрізування, очищають сад від гілля і сміття.

Догляд за садом у квітні

Догляд за садом у квітні

Розв’язують пригнуті на зиму пагони малини. Верхівки їх зрізують до першої добре сформованої бруньки. Поламані й хворі пагони видаляють без залишення пеньків. Решту пагонів рівномірно розподіляють по ряду та підв’язують до шпалери.

Добре зарекомендувала себе шпалера з чотирьох рядів дроту. Посередині ряду малини на відстані 5 м. один від одного на глибину 0,7 м. укопайте залізобетонні стовпи або вбийте відрізки старих водопровідних труб. Висота їх над поверхнею ґрунту – 1,5 м.

Прикріпіть до них упоперек ряду відрізки водопровідних труб завдовжки 0,7 м. Усі пагони рівномірно підв’яжіть до верхнього або нижнього ряду дроту. При такій шпалері центр куща малини буде добре освітлюватися сонцем, що поліпшить ріст однорічних пагонів і зменшить ушкодження їх грибковими захворюваннями.

Граблями очищають суницю від торішньої відмерлої трави й листя, непотрібних вусів. Оглядають посаджені восени плодові культури. Саджанці з заглибленою кореневою шийкою обережно піднімають.

Як тільки ґрунт підсохне, починайте сіяти трави для задерніння. На кожні 10 м² перекопаної й ретельно вирівняної поверхні приготуйте суміш із насіння білої конюшини (2-3 г.), вівсяниці лугової (5-6 г.) і тонконогу лугового (2 г.). Після посіву ґрунт злегка ущільніть зворотним боком грабель і закрийте від птахів плівкою. Плівку заберіть після проростання насіння.

Фенофази у квітні

У квітні закінчується період спокою і починається вегетація плодових рослин.
Перша фенофаза вегетації – набрякання бруньок. З набряклих бруньок з’являються листочки чи зачатки бутонів, або те й інше разом, залежно від виду бруньок. У яблуні, груші, смородини, аґрусу, малини будь-які бруньки завжди містять зачатки листя.

Слива, вишня, черешня, алича, абрикос, персик мають квіткові бруньки без листя або з зародковим листям. У всіх деревинно-чагарникових плодових рослин квіткові бруньки бубнявіють і розпускаються раніше вегетативних. Першими починають вегетацію смородина й аґрус. Від набрякання до розпускання квіткових бруньок чорної смородини проходить 7-10 днів.

Фенофази у квітніВишня та слива починають вегетацію трохи пізніше. Тривалість фази від бубнявіння до розпукування квіткових бруньок 9-12 днів.
Вегетативні бруньки розпускаються через 5-7 днів після квіткових.
Яблуня вступає в період вегетації пізніше інших порід.