Різання скляних трубок

Обмотують місце розрізу на трубці досить широкою смугою паперу такої довжини, щоб він кілька разів обкрутив трубку, і приклеюють кінці, причому слід звертати увагу на те, щоб краї паперу точно збігалися з місцем передбачуваного розрізу.

Поруч із цим папірцем точно так само приклеюється друга смужка паперу таким чином, щоб між ними вийшов дуже вузький простір неприкритого скла однакової ширини за окружністю, по якій і повинен пройти розріз. Краще смужки паперу попередньо змочити.
Потім поміщають вузький простір між папірцями над вогнем (гасової лампи чи спиртового пальника). Трубку крутять над полум’ям, поки простір незахищеного скла між папірцями не прогріється настільки сильно, щоб крапля холодної води, опущена на це місце, викликала чистий і рівний розріз. Перш ніж направити полум’я на скляну трубку, необхідно добре висушити папірці, накручені на трубку, тому що вогкість на склі може призвести до розриву по неправильній лінії.
Щоб розрізати скляну трубку діаметром 5—6 мм, роблять надріз напилком, а потім переламують її. На трубках із зовнішнім діаметром більше 10 мм надріз роблять по всій окружності.
Скло, призначене для фарбування, має бути чистим і сухим. Бажано попередньо вимите скло протерти ватою чи шматком марлі, змоченої нашатирним спиртом або слабким розчином соди. Для непрозорого покриття застосовують олійні фарби чи нітролаки.
Для прозорого фарбування світло-фільтрів і електричних лампочок використовують цапонлак, у якому розводяться такі анілінові фарби: жовта — аурамін, риванол; синя — метиленова синя; зелена —брильянтова зеленка (можна придбати в аптеці); червона — родамін. Щоб покриття було рівномірним, поверхню скла обливають лаком, даючи надлишку стекти, а лампочки занурюють у посуд із лаком.
Цапонлак на електролампочках із часом вигорає, тому рекомендується їх уключати не на повну потужність. Більш стійкий до вигоряння гліфталевий лак, що являє собою розчин штучної смоли (гліфталю) й анілінової фарби того чи іншого кольору у винному спирті.
Якщо цапонового чи гліфталевого лаку нема, можна приготувати спиртовий кольоровий лак такого складу: 500 мл етилового (винного) спирту, 1 г анілінової фарби,1 г шелаку. Існує справжній живопис на склі. Розтоплюють у залізній посудині 30 г прозорої смоли (копалової, дамарової й т. п.). Дають трохи охолонути, але не затвердіти. Потім додають скипидар у достатній кількості, щоб зберегти смолу в рідкому стані. Коли остудиться, використовують цей лак, домішуючи його до олійних фарб замість олії.