Розрахунок в’язаної полотнини

Розрахунок в’язаної полотнини – перш ніж розпочати в’язання будь-якого виробу, підбирають спиці та візерунок для обраної нитки. Той самий візерунок в’язання по різному виглядає в пряжі різної якості та товщини.

Тому від підбору малюнка залежить якість виробу. Для цього в’яжуть різноманітні пробні візерунки, змінюючи номери спиць.

Як правило, спиці мають бути майже вдвічі товстішими за нитки. Неправильно підібрані спиці можуть зіпсувати полотнину: якщо спиці будуть тоншими, ніж потрібно. То полотнина вийде щільною, краса та дірчастість нитки не будуть наочними. Та й в’язати полотнину буде неприємно: кожну петлю ви будете змушені в’язати із зусиллям. Якщо ж спиці будуть товстішими, ніж потрібно для даної нитки, то полотнина вийде рідкою та безформною.

Розрахунок в’язаної полотнини

Підібравши візерунок і спиці, в’яжуть контрольний зразок (розрахунок в’язаної полотнини) – перш ніж розпочати в’язання будь-якого виробу, підбирають спиці та візерунок для обраної нитки. Той самий візерунок в’язання по різному виглядає в пряжі різної якості та товщини.) розміром не менше ніж 10 х 10 см (чим більше зразків, тим точнішим вийде розрахунок в’язаної полотнини ). Готовий зразок трохи розтягують у ширину та наколюють на м’яку підстилку виворітним боком наверх. На нього накладають вологу бавовняну тканину та проводять праскою, ледве торкаючись поверхні.

Потім тканину знімають, а зразок залишають приколеним до повного просушування. Якщо зразок зв’язаний рельєфним візерунком, то його тільки накривають вологою тканиною та залишають просохнути.

Щільність в’язання визначають по горизонталі та вертикалі.

Щільність по горизонталі — це кількість петель в 1 см. Щоб визначити її, сантиметровою стрічкою вимірюють ширину зразка. Розташовуючи стрічку строго горизонтально по лицьовому боку від однієї крайкової петлі до іншої (крайкові петлі до вимірювання не входять). Потім ділять кількість петель зразка (без двох крайкових) на кількість сантиметрів.

в’язана полотнина

Наприклад, якщо в 15 см уміщається 36 петель, то щільність в’язання дорівнюватиме 2,4 петлі в 1 см (36 : 15 = 2,4).

Щільність по вертикалі — це кількість рядів в 1 см. Щоб визначити цю щільність, сантиметровою стрічкою вимірюють висоту зразка та ділять кількість рядів на кількість сантиметрів. Наприклад, якщо в 15 см зразка вміщується 60 рядів, то щільність в’язання складатиме 4 ряди в 1 см (60 :15 = 4). Щільність в’язання необхідно обчислювати з точністю до десятих часток.

Для гладеньких густих візерунків щільність визначають при вільному (нерозтягнутому) стані полотнини, а для ажурних і візерунків, які тягнуться, наприклад, англійської резинки, — у розтягнутому. При цьому зразок розтягують таким чином, щоб візерунок не деформувався.

Щоб визначити кількість петель, яку необхідно набрати на спиці для в’язання деталі, щільність в’язання по горизонталі слід помножити на довжину відповідної лінії на кресленні. Отже, якщо ширина спинки по лінії низу дорівнює 50 см, а щільність в’язання складає 3 петлі в 1 см, то необхідно набрати 152 петлі (3 х 50+2 крайкові).

Розрахунок в’язаної полотнини

При виконанні виробу яким-небудь візерунком перевіряють, чи можна на цій кількості петель (152) пров’язати рапорт обраного візерунка ціле число разів (з огляду на симетрію). Наприклад, якщо за умовою візерунка кількість петель повинна поділятися на 7 плюс 3 петлі, то від розрахованої кількості віднімають 3 петлі, а ті, які залишилися, ділять на 7 (число петель рапорту).

Розділивши 149 петель (152 — 3 = 149) на 7, одержують, що в даній кількості петель 21 — цілий рапорт, і 2 петлі залишаються зайвими. Отже, число петель, яке необхідно набрати для даної деталі, повинне бути зменшене на 2 або збільшене на 5 петель, тобто до кількості цілого рапорту. У нашому прикладі необхідно набрати на спиці 150 петель (152 — 2) або 157 (152 + 5).

Часто при в’язанні деталі використовують кілька візерунків. Щільність по горизонталі в цьому випадку розраховують для кожного візерунка окремо, і якщо вона різна. То для збереження потрібної ширини виробу кількість петель на спицях необхідно збільшити або зменшити. Наприклад, на спицях 140 петель, при переході на іший візерунок потрібно зменшити 20 петель.

Кількість петель, які залишаться на спицях, складатиме 120. Щоб визначити, через яку кількість петель робити зменшення, поділяють другу кількість петель на першу, одержуючи простий дріб:

120/140 = 6/7

Це значить, що з кожних семи петель, виконаних першим візерунком, одержують шість, виконаних іншим візерунком. При переході з одного візерунка на інший кожну шосту та сьому петлі пров’язують разом.
У тому випадку, коли кількість петель одного в’язання не ділиться на кількість петель іншого в’язання, наприклад цифри 121 і 157, їх округлюють і беруть відповідно 120 і 160, тоді:

120/160 = 3/4

Отже, при переході з одного візерунка на інший кожну третю та четверту петлі пров’язують разом. Буває, що при переході з одного візерунка на інший необхідно додати петлі. У такому випадку кількість петель, яка повинна вийти після додавання нових, ділять на кількість петель, що вже є на спицях, і одержують простий дріб. Наприклад, на спицях 100 петель, після додавання повинно вийти 125 петель. Для цього

125/100 = 5/4

Отже, з чотирьох петель потрібно одер-жати п’ять: пров’язавши чотири петлі, п’яту додають.