1 квітня – Дарини та Хризанта

У традиційному українському суспільстві, за винятком козацьких жартів, етнологам не вдалося виявити відомостей про звичай обманювати в день 1 квітня. Найвірогідніше ця традиція прийшла з Європи в українські міста після XVII ст.

Зокрема, в парші століття н.е. першоквітневі обмани та розіграші пов’язували з римським святом на честь божества сміху – Risus. У народів Скандинавії цей звичай оманювати, як вважали, встановили самі боги на честь Скадеї – дочки Тіясса.На першого квітня німці відправляли парубків позичати щось ірреальне (сало комара, пташине молоко тощо) В англійців це «день усіх дурнів», а у французів – «квітневої риби». Чехи, поляки, словаки та литовці мали схожий звичай когось «послати з квітнем».

Дарини та Хризанта

Тож для українців, які, до речі, відзначаються доволі розвиненим почуттям гумору, подібні розіграші характерні. Жарти над оточуючими 1 квітня – це надбання сучасності. А от наші пращури цього дня вшановували пам’ять святих Дарини та Хризанта.

Дарини та Хризанта – прикмета, традиції цьго дня

Наші прабатьки спостерігали за прикметами на Дарини та Хризанта: «Як Хризант погідний – буде й рік догідний». Існувало чимало приповідок, пов’язаних із цим днем, як-от: Дарина лід лупає, ому лід на Дарину тріщить; на Хризанта святого трави й снігу не багато; на Хризанта та Дарини хто буде лагідний, то рік йому буде пригідний.

Так цього дня прийнято бути дуже лагідним, щоб цього року все склалося добре.

1 квітня прикмети

Не можна лаятися на людей, як рідних так і чужих, не варто грубо поводитися з тваринами, бо «точно помстяться». І особливим гріхом вважається знищення чи поранення дерев. Тож батьки суворо карали цього дня дитину, якщо помічали, що та колупає кору дерева, або ж ламає гілки. Вважається, що тоді сад образиться й не вродить.