Теплішає з кожним днем. У перших числах квітня добова температура встановлюється вище 0°С. Сніг просочений водою, вологий, важкий. Нестійка погода провесни зминеться теплом. Безхмарне небо сяє блакиттю, чисте весняне повітря стає сухим і прозорим.
Енергія сонця тепер значною мірою поглинається нивами, луками, лісами. Заціпеніла природа пробуджується.
Сад у квітні – правильний догляд
Квітень відзначається головними кліматичними багатствами: теплом і вологою. Поки добова температура повітря не складе +5°С, рослини перебувають у змушеному спокої.
Лише після того, як перейдено цей тепловий поріг, відкривається вегетаційний сезон. Дата переходу добової температури вище +5°С служить початком для підрахунку сум ефективних температур, з якими так тісно пов’язані всі фенологічні фази.
Приміром на березі з’являється листя, коли сума ефективних температур дорівнює 70°С; при сумі 125°С зацвітає черемшина, при 184°С цвітуть багато сортів яблунь.
Ці величини постійні, або, як говорять фенологи, константні. Кожна фенологічна фаза має свою константу.
Спрощено підрахунок сум ефективних температур ведеться так: із середньої добової температури повітря віднімають 5°С, отримані різниці підсумовують. Скажімо 20 квітня середня добова температура склала 5°С, 21-го – 5,6°С, 22-го – 8,7°С і т.д. Підрахунок буде виглядати таким чином: 20 квітня різниця температур складає 0°С, 21-го – 0,6°С, 22-го – 3,7°С. За три дні сум ефективних температур дорівнює 4,3°С.
Спираючись на залежність розвитку рослин від накопичених температур і виходячи з найбільш характерних фенофаз і констант, фенологи встановлюють вегетаційні межі пір року.
Так початком весни вони вважають час зацвітання сірої вільхи. Це деревце починає порошити (цвісти), коли середня добова температура наблизиться до 5°С, тобто до температури, необхідної для пробудження рослин від зимового спокою.
Закінчується ж весна в пору відцвітання фруктових дерев і опадання плодів в’яза. Це буває, коли сума ефективних температур складає 300°С. Весна за фенологічними розрахунками, у середньому триває 48 днів. Бувають весни короткі. Вони не перевищують 36 днів, бувають і затяжні – до 57 днів і навіть більше.
Вважають, що при занадто ранньому зацвітанні сірої вільхи і весна встановлюється рання.

Але як і всі провесни, вони виявляються затяжними, норовливими. Потепління перериваються пізніми поверненнями холодів. На прикрість садівникам і городникам, довго не вгамовуються заморозки.
Отже, квітень – це час перехідного періоду від спокою деревних рослин до вегетації. Якщо сказати простіше, дерева й чагарники прокидаються від зимової сплячки.