19 березня – Костянтинові кола

На Костянтина спостерігали за птахами. Говорили, що в цей день завжди прилітає білий лелека. А ось ластівка могла і затриматися в дорозі – і тому її «заманювали» в села, щоб вона швидше принесла весну.

Костянтин – один з 42 мучеників, пам’ять якого відзначається 19 березня. За переказами, всі вони були знатними жителями міста Аммореи. Сарацини відвели їх у полон, катуваннями намагалися примусити їх змінити віру, а потім, не домігшись свого, відрубали голови.

Костянтинові кола – прикмети та традиції свята

Селяни з великою повагою і трепетно ​​ставилися до криниць і колодязної води. Не дарма народилося чимало приказки та прислів’я, існували різні повір’я. Наприклад, вважалося, що пити з чужого колодязя можна, інакше в своєму води не буде. Була прикмета, якщо в колодязь кинути мох – почнеться дощ.

У цей день, 19 березня, селяни ходили навколо своїх колодязів, щоб вода в них була завжди чистою. Витоптували сніг колами, щоб в колодязь не потрапили брудні потоки, що розтанули.

Костянтинові кола

За повір’ям, щоб вода була особливо смачною і солодкою, перше коло повинен був витоптати іменинник – хлопчик або юнак на ім’я Костянтин, на честь пам’яті великомученика Костянтина. Також в цей день помічали – якщо прилетить білий лелека або ластівка – до швидкої весни, якщо ж буде стукати по дереву дятел – до холодів і пізньої весни.