24 березня день Юхима і Софрона. У народі вірили, що птахи вилітають з вирію саме в цей час, починають готуватись до появи потомства, в’ють гнізда.
Архієпископ новгородський Юхим, що жив в 15 столітті, став відомим завдяки доброчинному життю, активне залучення до переписування церковних книг та відновлення храмів. Святий Софроній, патріарх Єрусалимський, який жив у 7 столітті, уславився написанням церковних співів та молитов.
Юхима – прикмети та звичаї
В цей день з теплих країв прилетіли чайки і зяблики, в саду починалися перші роботи. Цей день також відзначається як Зоря-зозуля, саме на Юхима зозуля вперше подає голос. Вважається, якщо почувши зозулю на Юхима, встигнути погриміти монетами в гаманці, то весь рік будуть примножуватися гроші.
24 березня спостерігали за птахами і помічали, яку чекати погоду на літо. Якщо птахи вили гнізда з південної сторони дерев – до холодного літа, північній – до жаркого. Рано прилетіли ластівки віщували щасливий рік. Також підмічали, якщо ранні весняні квіти – проліски або підсніжники – розкриваються, буде хороша погода, а якщо квітки закриваються й никнуть – наближається негода.
У давнину примітили, що пухнастий іній у цей день передвіщає хорошу погоду. “Якщо у цей день березень забирає з собою холод, літо буде теплим”. У цей чай розпочинається ранній рух соку у берези.
Народні прикмети на 24 березня
- Вранці й уночі іній – значить, наступний день буде без дощів
- Якщо холоду завершилися до 23 березня, то буде тепле літо
- Поривчастий і холодний вітер 24 березня – весна буде прохолодною
- У березні часто йде дощ – прикмета того, що рік буде неврожайним
- Якщо 24 березня зібрати талу воду, то її можна використовувати для лікування, поливу рослин, прання, миття підлог і т. д. Вважається, що вона має цілющі властивості.