Вареники

ВАРЕНИКИ – це символ працею нажитого багатства і свідчення невтомної працьовитості та високої майстерності всіх домашніх. Вареник – неперевершений кулінарний витвір нашого народу.

Класичний вареник на пшеничній муці і несправедливо забутий – на гречаній, відомий в минулому як «гречаник»! З найрізноманітнішою та смачнішою одна від одної начинкою: з сиром свіжим чи з сиром солоним впереміж з картоплею, з капустою чи з картоплею.

Вареники

Або впереміж капусти з картоплею, з лівером чи печінкою впереміж з картоплею, з вишнею або черешнею. З чорницями чи ревенем, з яблуками чи сливами – та ще безліч інших комбінованих і простих начинок!

А які приправи: якщо з сиром чи лівером – то рум’яні шкварки з сала; якщо з чорницями чи вишнями – то запашний мед, що тільки-но з медогонки. Якщо з капустою чи картоплею – то цибуля, підсмажена на олії! І, як годиться – сметана, бо «вареник у сметані» – це хатній образ тілесної втіхи і душевної радості.

Вареники українські

Вареники – що символізують та поєднують в собі

У варенику – витончене поєднання сонячних і земних дарів, котрі приходять до людини завдяки її кропіткої праці в полі, в саду, з домашньою худобою. В ньому – вираження єдності трудівника з усією природою. У символіці вареника – ідеальна гармонія змісту і форми бо його хлібна оболонка, як форма, огортає собою все, що можна додати до святого хліба.

А що додається, тобто начинка – це його зміст, який дарує людині і фізичні сили, і душевний настрій, і навіть духовну наснагу. То ж у варенику – енергія Сонця, багатство Землі і сила Води.

Символіка вареника

Є у вареника рідний брат – пиріг. У них спільний зміст, дух та символіка, а відмінний лише спосіб приходу на стіл: якщо вареник – з гарячого окропу, то пиріг – з гарячої печі.

І ще одне: вареник з’являється частіше – для поновлення сил у дні щоденної праці, а пиріг, як правило, приходить на стіл у святкові дні і прикрашає урочисту гостину. Але обидва у всі дні свідчать про мир і злагоду працьовитої і єдиної родини.